Hlavní obsah

Druhé pozvání Trumpa během jednoho měsíce. Vůdce KLDR Kim chce další summit

Foto: AFP

Donald Trump s Kim Čong-unem v demilitarizované zóně během červnového setkání.

Reklama

16. 9. 2019 6:55

Severokorejský vůdce Kim Čong-un pozval amerického prezidenta Donalda Trumpa na návštěvu Pchongjangu. Jde už o druhý dopis, který Trump od Kima obdržel během srpna. Informaci přinesl s odvoláním na diplomatické zdroje jihokorejský deník Čungang ilbo. Ani jedna strana zprávu zatím nijak nekomentovala.

Článek

Americký prezident informoval o prvním, třístránkovém dopise od severokorejského vůdce na začátku srpna. Dopis od Kima tehdy označil za „velmi krásný” a rovněž mluvil o další možné schůzce. Ve druhém dopise, který byl americkému prezidentovi doručen třetí srpnový týden, Kim Čong-un podle diplomatického zdroje hovoří o ochotě setkat se s Trumpem na dalším summitu. Bílý dům ani severokorejské úřady zatím tyto informace nijak nekomentovaly.

Severní Korea nedávno uvedla, že je ochotná koncem září obnovit rozhovory s USA o odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova, krátce poté ale při testu vypálila projektily z dalekonosného raketometu.

Oba státníci se od loňského roku sešli už třikrát, ale pokrok v jednání byl jen skromný. Pchjongjang navíc v poslední době provedl několik zkoušek balistických raket krátkého doletu. KLDR varovala, že její moratorium na zkoušky jaderných zbraní a raket dlouhého doletu z roku 2017 může být u konce.

Únorový summit Trumpa s Kimem ve vietnamské metropoli Hanoji vyšel naprázdno, když se nepodařilo dojednat úplnou likvidaci severokorejských jaderných zbraní, kterou Washington požaduje výměnou za uvolnění či odvolání sankcí.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené