Hlavní obsah

Dukovany nebudou ruské ani čínské, schválili poslanci

Foto: Jan Mihaliček, Seznam Zprávy

Jaderná elektrárna Dukovany

Reklama

15. 9. 17:34

Poslanci schválili senátní verzi „nízkouhlíkového zákona“, která obsahovala pojistky pro stavbu nového bloku v jaderné elektrárně Dukovany. V praxi to bude znamenat, že ruské a čínské firmy na zakázku zřejmě nedosáhnou.

Článek

Ruské a čínské firmy se zřejmě nebudou moci jakkoliv účastnit stavby nového bloku elektrárny v Dukovanech. Sněmovna to schválila s úpravami Senátu, který doporučil posílit bezpečnostní záruky při výběru dodavatelů stavby.

Navrhl také uzákonit možnost parlamentního souhlasu se smlouvou o výkupu elektřiny z jaderné elektrárny.

Úpravy takzvaného nízkouhlíkového zákona, který nyní dostane k podpisu prezident, vyplývají z červnových dohod mezi vládou a opozicí. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) se změnami souhlasil. Podle něj je zákon nutný pro budoucnost jaderné energetiky v Česku.

Zákon počítá s tím, že stát pro dostavbu dukovanské elektrárny nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z Číny. Pro výstavbu totiž bude možné využít pouze technologie od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996.

Rusko a Čína mezi tyto státy nepatří. Podle senátní úpravy by nejen pro stavbu, ale ani pro údržbu nového bloku nesměly být použity technologie jakkoli závislé na nepovolených dodavatelích.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované