Hlavní obsah

Důvěra v ekonomiku vzrostla, druhá vlna covidu ji zatím tolik nezničila

Foto: Grafton Recruitment

Důvěra v ekonomiku se ke konci roku 2020 podle dat statistiků zlepšila.

Reklama

28. 12. 2020 11:12

Důvěra v českou ekonomiku v prosinci vzrostla. Uvedl to Český statistický úřad. Pro ekonomiku to je dobrá zpráva, avšak čísla nezahrnují opětovný lockdown.

Článek

Důvěra v českou ekonomiku ke konci roku po dvouměsíčním poklesu meziměsíčně vzrostla o 5,9 bodu na 87,9 bodu. Zvýšila se důvěra jak u podnikatelů, tak i spotřebitelů, uvedli statistici. Meziročně je však souhrnný indikátor na podstatně nižší úrovni.

„Dnešní statistika je dobrou zprávou pro tuzemskou ekonomiku. Dopad druhé vlny pandemie je výrazně nižší než během jarních měsíců,“ říká analytik Komerční banky František Táborský.

Detailní struktura průzkumu podle něj ukazuje na pokles strachu z celkového zhoršení ekonomické situace, zároveň se také zvýšila snaha spořit, což v souhrnném indikátoru působí pozitivně na jeho růst. Poklesly také obavy ze ztráty zaměstnání, i když stále zůstávají vysoké.

Index důvěry u podnikatelů se v prosinci zvýšil o 5,4 bodu na 87,1 bodu. V průmyslu to bylo o necelých pět bodů na 92,8 bodu, ve stavebnictví o zhruba tři body na 111,6 bodu a v obchodu přibližně o bod 93,2 bodu.

Po výrazném poklesu v předchozích dvou měsících rostla důvěra také v sektoru služeb, který byl značně zasažen protiepidemickými opatřeními při druhé vlně pandemie koronaviru. Zvýšila se o 6,8 bodu na 78 bodů.

„Vývoj důvěry v jednotlivých odvětvích služeb byl však výrazně diferencovaný. Růst se týkal jenom vybraných odvětví a byl tažen zejména očekávaným nárůstem poptávky v nadcházejících třech měsících. Ani prosincový meziměsíční růst nicméně nezměnil nic na skutečnosti, že důvěra ve službách stále zůstává hluboko pod dlouhodobým průměrem,“ uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

Mezi spotřebiteli vzrostla v prosinci důvěra v českou ekonomiku o 8,6 bodu na 91,7 bodu. Méně bylo těch, kteří se obávají zhoršení celkové ekonomické situace, nižší byly také obavy lidí z jejich vlastní finanční situace. Snížil se rovněž strach ze ztráty zaměstnání, ačkoliv stále zůstává velmi vysoký.

„Situace posledních dnů a týdnů je velmi turbulentní. V době sběru prosincových dat byla aktuálně omezující opatření rozvolňována a objevily se i pozitivní zprávy například o dostupnosti vakcín a možnostech plošného očkování,“ uvedl Obst.

A právě aktuálnost dat příznivou zprávu oslabuje. Průzkum se totiž uskutečnil od 1. do 17. prosince, což bylo období, kdy se rozvolňovala protiepidemická opatření. Ve srovnání s loňským prosincem je souhrnný index důvěry nižší o více než 11 bodů.

Souhrnný indikátor důvěry v českou ekonomiku se zhruba od podzimu roku 2014 do začátku letošního roku držel kolem 100 bodů.

Od letošního ledna začal mírně klesat. V březnu se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem následované preventivními opatřeními vlády proti šíření viru, která zahrnovala uzavření restaurací, kin či obchodů i omezení cestování. Důvěra v ekonomiku se v dubnu propadla pod 80 bodů, kde byla naposledy za ekonomické krize v roce 2009, připomněla ČTK.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované