Hlavní obsah

Ekologický aktivista označil genocidu za „normální událost“

Foto: Flicker.com / zongo

Jeden z protestů organizace Extinction Rebellion v Londýně.

Reklama

20. 11. 2019 22:22

Ze zakladatele ekologického hnutí popíračem holokaustu. Jeden ze zakladatelů Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí) označil v rozhovoru s německým listem Die Zeit genocidu za historicky „téměř normální událost". Holokaust je pak podle něj „jen další z řady zhovadilostí v dějinách lidstva". V Německu si za svá vyjádření dnes vysloužil tvrdou kritiku. Výroky britského aktivisty odsoudil i ministr zahraničí Heiko Maas.

Článek

„Faktem je, že se v našich dějinách pravidelně vraždily miliony lidí za hrozných okolností," řekl 52letý Roger Hallam v rozhovoru s listem Die Zeit. Jako příklad uvedl masakry, kterých se v 19. století dopouštěli Belgičané v Kongu. Genocidy jsou podle něj v posledních 500 letech dějin lidstva „téměř normální událostí". Také holokaust, tedy vyvraždění zhruba šesti milionů evropských Židů, je podle Hallama „jen další zhovadilostí v dějinách lidstva".

Hallamovy výroky si vysloužily v Německu ostrou kritiku. Nakladatelství Ullstein Verlag zastavilo rozvoz Hallamovy knihy do německých knihkupectví. Kniha s názvem „Zdravý rozum: Nenásilná rebelie proti klimatické katastrofě a za přežití lidstva" se měla prodávat od příštího týdne.

Pobouření vyjádřil také německý ministr zahraničí Heiko Maas.

„Holokaust znamená něco víc než jen smrt milionů lidí a kruté metody mučení. Chtít Židovky a Židy vyvraždit a vyhladit průmyslově, to je jedinečným způsobem nelidské," napsal na Twitteru Maas. Lidé si podle něj výjimečnosti holokaustu musejí být vědomi, aby nikdy nedopustili jeho opakování.

Od Hallama se kvůli „bagatelizování a relativizování holokaustu" distancovala i německá odnož hnutí Extiction Rebellion. Mezi německými členy hnutí už Brit není podle prohlášení vítán.

Ekologické hnutí Extinction Rebellion vzniklo v loňském roce v Británii a jeho protesty za ochranu klimatu se rozšířily po celém světě. Sociolog a výrobce biopotravin Hallam, který spolu s několika dalšími lidmi stál u zrodu hnutí, je jeho nejznámější tváří.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované