Hlavní obsah

Co teď bude dál? Projekt ruských oligarchů u Prahy vyvolává obavy

Foto: Daniel Novák, Seznam Zprávy

Část projektu Oaks Prague, která má nejblíže k dokončení.

Reklama

4. 4. 2022 8:41

Ve středočeských Nebřenicích na dohled od Prahy vzniká projekt luxusní vesničky Oaks Prague, a to za peníze dvojice předních ruských oligarchů. Další osud projektu vzbuzuje mezi místními lidmi i radnicí obavy.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Stanice Opatov. Na předposlední stanici linky C pražského metra uprostřed Jižního Města začíná vyhlídková jízda autobusem směr Popovičky a Nebřenice. Po cestě lemované dálnicí D1 se střídají novostavby, obchodní zóny, prazvláštní vily i průhonické podniky z fondů Andreje Babiše. Po 40 minutách je tu zastávka na znamení Popovičky, Nebřenice. Vystupovat.

Pár desítek metrů od zastávky je vidět staveniště s domy krátce před dokončením. Jejich budoucí obyvatelé budou o zážitkové jízdy autobusem z Jižáku asi ochuzení. Přecpanou „sockou“ totiž pravděpodobně jezdit nebudou, jak poznamenala jedna z obyvatelek nedalekých Popoviček.

Vítejte v Oaks Prague, vesničce pro nejmovitější vrstvy. Vzniká za peníze ruských oligarchů Alexandra Abramova a Alexandra Frolova, spolumajitelů ocelářského kolosu Evraz.

Alespoň v této části projektu příliš velký stavební ruch nepanuje. Část domů už je ostatně skoro hotová, řemeslníci pracují uvnitř. Sem tam se ale venku zelená nebo oranžová reflexní bunda objeví.

Jeden z dělníků reaguje na pozdrav s jasným ukrajinským přízvukem. Na otázku, jestli ví, na čí stavbě pracuje, kroutí hlavou. „Tak to už tady dělat nebudu,“ odpovídá, když se dozví o ruských miliardářích.

Co s penězi od Rusů

Za chvíli se na cestě vedoucí okolo projektu objeví skupinka dalších dělníků. Rovněž jsou z Ukrajiny a také oni jsou překvapení, když slyší jména majitelů.

No co, tak ať nám Rusové platí. My si pak za to proti nim koupíme zbraně.
ukrajinský dělník pracující na stavbě Oaks Prague

„No co, tak ať nám Rusové platí. My si pak za to proti nim koupíme zbraně,“ odpovídá s úsměvem jeden ze zaměstnanců.

Většina z lidí ze staveniště, které bylo možné potkat, byli právě Ukrajinci. Jeden pak z Moldavska, jeden Čech. Skladba podobná asi jako na všech dalších stavbách v Česku. Všichni oslovení Ukrajinci nad informací o ruských investorech kroutí nevěřícně hlavou.

Projekt staví developerská společnost Arendon řízená českými manažery. Investory z nejvyšších pater ruského byznysu se nechlubí.

„Investorem projektu Oaks Prague je investiční dům, který stojí za mezinárodními investicemi do nemovitostí a soukromého kapitálu. Sídlí v Evropské unii a podléhá jejím pravidlům a předpisům, mimo jiné včetně kontrol a požadavků na informace o klientech a pravidel v oblasti governance,“ sděluje opakovaně developer.

Jedni z nejbohatších Rusů Abramov a Frolov skutečně nejsou na první pohled ve strukturách kolem projektu ani vidět. Jak již redakce SZ Byznys informovala, skrývají se za spletí firem sahajících od Kypru přes Velkou Británii až na Britské panenské ostrovy.

Foto: SZ Byznys

Firmy a vlastnické vazby okolo projektu Oaks Prague.

Developer přivedl do projektu ze světa celou řadu známých architektonických kanceláří typu Chapman Taylor nebo Meier Partners. Jak to však už u developerských projektů bývá, působí skutečnost trochu jinak než na „navoněných“ vizualizacích. Zvláště když pak narazíte na detaily typu chodníku končícího zničehonic v poli.

„Prý si tam pozvali světové architekty. Jestli je tohle výsledek jejich práce, tak potěš,“ glosuje projekt jeden z obyvatel Popoviček.

Přestože se v jedné části projektu už dělá na interiérech, je zřejmé, že Oaks Prague je ve skluzu. „K nastěhování v roce 2021,“ hlásá reklama na vysokém dřevěném plotu obepínajícím část staveniště.

Golfový luxus

Co je však již hotové, je přilehlý golfový areál. Osmnáctijamkové hřiště má rozlohu 140 hektarů a honosí se prestižní mezinárodní licencí PGA National. Poblíž hlavní části hřiště už je dokončený golfový klub. Na rozdíl od stavby obehnané plotem lze dokonce vstoupit dovnitř. „Promiňte, máme zavřeno,“ říká uvnitř muž připevňující zářivku. To už je však asi jen detail, protože v klubu je vzorně vyskládané zboží typu triček a čepic s logy PGA, které si golfisté mohou zakoupit. Opodál už na ně venku čekají vzorně seřazená elektrická vozítka usnadňující přesuny po rozlehlém hřišti.

Nejbližším sídlem k Oaks Prague jsou Nebřenice. Čítají dohromady ani ne deset stavení. Oaks Prague mají mít po dokončení 480 bytů, řadových domů a vil. Je tedy zřejmé, že Oaks po svém dokončení vesničku z hlediska velikosti převálcují. Navíc i společensky jsou to viditelně jiné světy. U domu, který to má k projektu hodně blízko, se po zahradě prohánějí slepice, nechybí úly a dva ne úplně přátelsky naladění vlčáci.

U dalšího domu seká starší muž dříví. „Ani mi o tom nemluvte. Kdo ví, co z toho vlastně nakonec bude,“ odpovídá na otázku, jak vnímá sousední stavbu milionářské vesnice. „Ale už se tím netrápím, protože už tady stejně dlouho nebudu,“ dodává a odchází s dřívím do domu.

Nebřenice spadají pod Popovičky, které však od luxusního projektu odděluje lesík, park s golfem a velký kamenolom. Přesto ale místní od Nebřenic úplně odříznutí nejsou. Lesíkem okolo lomu se mohou dostat přímo na cesty křižující golfové hřiště, kde se v parku nachází místní zámeček. Také ten je součástí Oaks Prague.

Popovičky si na developerovi smluvně vymohly, že po okolních cestách budou mít zajištěný průchod do všech stran. Lokalita okolo zámečku totiž tradičně místním sloužila pro vycházky, pořádaly se tam i obecní veselice pod širým nebem.

+3

Přestože Alexandr Abramov a Alexandr Frolov zatím na žádných sankčních seznamech nejsou, panují nyní v Popovičkách obavy, co bude s projektem dál. S developerskou firmou Arendon má totiž vesnice uzavřených několik dohod, které jsou pro obec důležité.

„Tou první jsou finanční příspěvky obci Popovičky do výše zhruba 20 milionů korun, které jsou vázány na jednotlivé dokončené etapy výstavby,“ popisuje starosta Popoviček Jaroslav Richter. „Pak je zde nefinanční plnění, které spočívá především v dodávkách pitné vody ze zdroje Želivka do obcí Popovičky a Chomutovice. V obci jsou pouze vlastní zdroje pitné vody a v letních měsících může docházet k poklesu hladiny podzemních vod a s tím spojeným výpadkům v dodávkách pitné vody,“ dodává představitel obce.

Starosta se netají tím, že celá záležitost ovšem nespočívá jen v penězích a infrastruktuře pro obec. „V osobní rovině mám jasně vyhraněný názor na situaci na Ukrajině a jakým způsobem naložit s majetkem, který by mohl této neakceptovatelné agresi sloužit. Napříč zastupitelstvem sdílíme v této věci stejný názor. Od Arendonu budeme chtít k celé věci jasné vyjádření. Chceme vědět, jakým způsobem situaci vnímají, jak ji budou do budoucna řešit i s ohledem na vývoj projektu a zda dostojí závazkům vůči obci,“ říká Richter. Jedním dechem ale dodává, že čeští manažeři Arendonu dosud s obcí jednali korektně a vždy dodrželi, co slíbili.

Bez ohledu na politický osud projektu panují v Popovičkách také obavy, nakolik se milionářskou vesničku podaří začlenit do života obce.

Dobrá atmosféra

„V Popovičkách je dobrá atmosféra, lidé hodně drží při sobě, stále se něco děje. Tam to ale bude svět sám pro sebe,“ soudí jeden z místních obyvatel během krátké přestávky při zaštipování jabloně.

Došlo mi, že tihle lidé nikdy autobusem jezdit nebudou.
obyvatelka Popoviček

„Bojím se, že to v Oaks bude uzavřená společnost. Původně jsem si říkala, že díky projektu se třeba alespoň posílí autobusy do Prahy. Pak mi ale došlo, že tihle lidé nikdy autobusem jezdit nebudou,“ říká další obyvatelka, kterou se podařilo zastihnout na vycházce právě v okolí golfového hřiště.

Opatrně se o šancích na začlenění Oaks Prague do Popoviček vyjadřuje i starosta Richter. „Zásadní pro nás je celkové dokončení projektu, jeho životaschopnost a následně i integrace nových občanů Nebřenic do naší komunity. Ze zkušenosti víme, že život na ‚vesnici‘ má svá specifika a přirozená adaptace nově příchozích může trvat i roky. Nebřenice navíc jsou polohou mimo zástavbu obce Popovičky a Chomutovice a žije zde minimum původních obyvatel,“ líčí situaci v mikroregionu. „Neodvažuji se vůbec odhadovat, jaký typ lidí se přistěhuje a jakou vůli budou mít integrovat se mezi ‚starousedlíky‘,“ doplnil zástupce místní radnice.

Zatímco na jedné straně v Popovičkách budí obavy osud projektu dvou předních ruských miliardářů, řeší mezitím v obci již také pomoc uprchlíkům před válkou z Ukrajiny. Podle poznatků radnice místní mezi sebou ubytovali již kolem dvaceti lidí. Možná pak odtud ukrajinské ženy a děti budou vyrážet na procházky do pěkných lesů a parků okolo golfového hřiště ruských oligarchů.

Reklama

Doporučované