Hlavní obsah

Důvěra v ekonomiku se v listopadu snížila, klesá už pět měsíců v řadě

Foto: Seznam Zprávy

Důvěra v ekonomiku padá už několik měsíců.

Reklama

24. 11. 13:30

Důvěra v českou ekonomiku se v listopadu snížila meziměsíčně o 0,1 bodu na hodnotu 95,2. Klesá už pět měsíců v řadě. Za poklesem stojí hlavně propad důvěry spotřebitelů, u podnikatelů se pohled na vývoj hospodářství zlepšil.

Článek

Důvěra v českou ekonomiku se v listopadu snížila meziměsíčně o 0,1 bodu na hodnotu 95,2. Klesá tak už pět měsíců v řadě. Za poklesem stojí hlavně propad důvěry spotřebitelů, zatímco u podnikatelů se pohled na vývoj hospodářství zlepšil. Vyplývá to z výsledků průzkumu, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Oproti loňskému listopadu ale naopak důvěra rostla, a to jak celkově, tak i mezi jednotlivými skupinami spotřebitelů a podnikatelů.

„V souhrnu zveřejněný listopadový indikátor důvěry naznačuje, že proces silného oživování domácí ekonomiky bude v závěru letošního roku přerušen. O tom, zda toto přerušení bude jen dočasné nebo se přelije i do části příštího roku, rozhodne vývoj na nabídkové straně ekonomiky a ochota domácností realizovat nákupy zboží a služeb,“ uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Důvěra podnikatelů v ekonomiku v listopadu vzrostla oproti říjnu o 1,5 bodu na hodnotu 96,2. Naproti tomu mezi spotřebiteli výrazně poklesla, a to o 8,1 bodu na hodnotu 90,4. „Zhoršení epidemické situace a rychle rostoucí ceny energií a jiných komodit se bezesporu projevily i v prudkém zhoršení nálady spotřebitelů. Ve srovnání s minulým měsícem se lidé mnohem více obávají růstu nezaměstnanosti a zejména zhoršení vlastní finanční situace. Předpokládají rovněž, že strmý růst cen je donutí sáhnout na úspory,“ uvedla Anastasija Nejasova z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

Značně se podle ČSÚ zvýšil podíl spotřebitelů očekávajících v příštích 12 měsících zhoršení celkové ekonomické situace, zatímco se zároveň znovu výrazně snížil podíl lidí očekávajících zlepšení jejich vlastní finanční situace. „Počet respondentů obávajících se dalšího růstu cen v listopadu znovu vzrostl, a je tak nejvyšší v historii zjišťování,“ oznámil ČSÚ. Zvýšily se rovněž obavy spotřebitelů z růstu nezaměstnanosti.

Ačkoli důvěra podnikatelů na rozdíl od spotřebitelů celkově rostla, v jednotlivých odvětvích se názory firem různí. Růst důvěry celého podnikatelského sektoru táhne hlavně průmysl a stavebnictví. V průmyslu důvěra podnikatelů v české hospodářství stoupla meziměsíčně o 4,6 bodu na hodnotu 93,2 a ve stavebnictví o 2,4 bodu na hodnotu 114. Naopak v obchodu a vybraných odvětvích služeb důvěra poklesla. Mezi obchodníky se indikátor důvěry snížil o 1,2 bodu na hodnotu 104,7 a ve službách o 1,3 bodu na hodnotu 96,3.

„Ve všech odvětvích je ale znát velká nejistota z budoucího vývoje, která je navíc doprovázena očekáváním růstu cen prodávaných výrobků, zboží a služeb u rekordního počtu podnikatelů,“ uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

Nejprve nejspíš tedy poklesne podnikatelský optimismus a s ním i souhrnný indikátor.
Ředitel strategického poradenství PwC Česká republika Jan Hadrava

Společným faktorem listopadového šetření je tak podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera očekávání vyšší inflace. „Té se domácností obávají nejvíce v historii časové řady, a zároveň podnikatelé stále intenzivněji čekají růst jejich prodejních cen,“ uvedl.

Ředitel strategického poradenství PwC Česká republika Jan Hadrava se domnívá, že je jen otázkou času, kdy se ale opětovně začnou sbližovat údaje za podnikatele i spotřebitele. „Nejprve nejspíš tedy poklesne podnikatelský optimismus a s ním i souhrnný indikátor,“ uvedl.

V meziročním srovnání důvěra v listopadu souhrnně stoupla o 12,6 bodu. U spotřebitelů se důvěra v ekonomiku zvýšila o sedm bodů a mezi podnikateli o 13,8 bodu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované