Článek
Na panelové diskuzi Národního ekonomického fóra ministryně financí Alena Schillerová prohlásila, že se bude častěji účastnit zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB). Reagovala tak na dotazy k výrokům současného guvernéra Aleše Michla a koordinaci fiskální a monetární politiky.
„Budu tam chodit častěji,“ uvedla v reakci na poznámku bývalého viceguvernéra ČNB Pavla Kysilky, že za jeho působení ministr financí docházel na jednání bankovní rady pravidelně.
Michl totiž minulý týden poněkud překvapil výrokem, že klidně „zdrtí ekonomiku“ v zájmu prevence návratu inflace. Hlavním nástrojem ČNB v takové situaci jsou právě úrokové sazby a mnozí ekonomové od ČNB nyní kvůli válce v Íránu a zadlužování vlády čekají obrat k vyšším sazbám.
Základní sazba ČNB ovlivňuje hlavně cenu krátkodobých peněz v ekonomice. Hypotéky se ale obvykle sjednávají s fixací na několik let, a proto se jejich sazby odvíjejí spíš od delších tržních sazeb. Do nich se promítá očekávaná inflace, vývoj sazeb v zahraničí, cena peněz na finančních trzích, konkurenční boj bank i přirážka za riziko.
Premiér Andrej Babiš (ANO) naopak už třikrát veřejně Michla vybídl, ať sazby sníží. Poprvé Babiš ČNB kritizoval po jednání vlády 11. května, kdy centrální bance vytkl, že udržuje úrokové sazby vyšší než Evropská centrální banka. ČNB drží hlavní úrokovou sazbu na 3,5 procenta, zatímco v eurozóně je klíčová sazba na dvou procentech.
Ke kritice se Babiš vrátil také v pondělí ve videu na instagramu, v němž znovu centrální banku a jejího šéfa kritizoval. Podle premiéra se kvůli vyšším sazbám v Česku zbytečně prodražují hypotéky i úvěry pro firmy.
Stejně uvažuje Schillerová, ale na fóru zdůraznila, že jde jen o její představu a že nechce, aby to bylo chápáno jako nátlak na to, co má nezávislá centrální banka dělat.
„Kdyby úrokové sazby byly nižší, tak by to pro ekonomiku bylo lepší. Ale do nezávislosti ČNB zasahovat nebudeme,“ uvedla Schillerová.
Na účast na bankovní radě ČNB má jako ministryně financí zákonné právo. Stejně tak smí guvernér či jeho zástupci z ČNB na jednání vlády. Schillerová tohoto práva využila zatím jen jednou.







