Článek
Fond kvalifikovaných investorů SkyLimit Industry vkládá svěřené peníze do veřejně neobchodovatelných strojírenských firem v Česku. V současnosti spravuje majetek za přibližně 350 milionů korun a vlastní pět výrobních firem zabývajících se průmyslovou automatizací.
V loňském roce dosáhl fond zhodnocení investičních akcií ve výši 34,75 procent. Podle zakladatele fondu Ĺubomíra Červeňáka stojí za výsledkem především rostoucí poptávka po automatizačních řešeních.
„Nárůst hodnoty portfolia je dán zlepšenou výkonností našich firem, nejsou to žádné transakce nebo jiné činnosti, které by nesouvisely s oborem našeho podnikání. Firmy rostou obratově i na úrovni ziskovosti a růst je rozložen napříč celým portfoliem,“ řekl SZ Byznys Červeňák.
Fond SkyLimit vznikl v roce 2016, kdy majetkově vstoupil do strojírenské firmy STS Olbramovice. O dva roky později koupil většinový podíl ve výrobci výměníků a sušáren Ventos a v roce 2019 získal majoritu v automatizačních firmách Technik Partner, VMK‑CZ a Inox Technology.
Loni fond založil dceřinou společnost SkyLimit Automation, která v rámci skupiny funguje jako inženýrská a obchodní firma, jejímž hlavním úkolem je získávat nové zakázky a připravovat automatizační projekty.
„Poptávka po automatizace roste jak v automotive, což je náš tradiční odbytový segment, i v dalších oborech, především ve stavebnictví, elektrotechnickém průmyslu, ve farmacii, zdravotnictví i v segmentu rychloobrátkového zboží,“ upřesňuje zakladatel fondu.
Automotive se nebojíme
Ochlazení automobilové produkce se skupina SkyLimit podle Červeňáka neobává. Automatizační firmy mají nejvíc práce, když automobilky kvůli klesajícím prodejům inovují a přicházejí s novými modely.
„Když dojde ke změně modelu nebo se začne vyrábět nový, automobilky buď své výrobní linky mění nebo potřebují nové. Často tak máme nejvíc práce, když se prodává méně aut,“ říká Červeňák s tím, že firmy SkyLimit nevyrábí linky přímo pro automobilky, ale hlavně pro jejich dodavatele.
SkyLimit je takzvaný fond kvalifikovaných investorů, u něhož musí minimální vklad dosáhnout hodnoty milionu korun. Fond spravuje společnost Avant, která však v rámci svého programu Flex umožňuje tuto investici rozdělit do více fondů.
V letošním roce chce SkyLimit pokračovat v rozšiřování portfolia. „Do konce roku 2025 plánujeme dokončení minimálně jedné akvizice firmy ze sektoru průmyslové automatizace, který považujeme za silně prorůstový. Společně s pozitivním výhledem hospodaření našich společností očekáváme v roce 2025 navýšení tržeb a zisku skupiny,“ uvedl Červeňák.
Podle specializovaného webu FKI Fondy byl SkyLimit v loňském roce nejvýkonnějším fondem zaměřeným na strojírenství. Relativně vysoké zhodnocení zaznamenaly v roce 2024 také podobně specializované fondy Adax (26,81 procenta), MaeG Investment, podfond Industry (25,67 procenta) a J&T Arch Investment (17,44 procenta).