Článek
Společnost Colt CZ Group v pondělí ráno oznámila, že kupuje stoprocentní podíl ve vlašimském výrobci malorážové munice Sellier & Bellot. Colt dohodu uzavřel se současným majitelem firmy, společností CBC Europe, jíž zaplatí kombinací peněžního plnění ve výši 350 milionů amerických dolarů, což při současném kurzu činí zhruba 7,9 miliardy korun, a prostřednictvím nové emise akcií Colt CZ.
V důsledku toho brazilská CBC nabyde podíl zhruba 27 až 28 procent po dokončení transakce, přestože se přesné číslo bude odvíjet od hospodářských výsledků obou společností za letošní rok. CBC se tak stane druhým největším akcionářem v Coltu po společnosti Česká zbrojovka Partners SE miliardáře Reného Holečka, jehož podíl by měl činit zhruba 55 procent.
Generální ředitel Coltu Jan Drahota uvedl, že akvizice představuje přirozený doplněk současných produktů Coltu. Sellier & Bellot vyrábí kromě střeliva i komponenty, jako jsou střely, nábojnice či zápalky, a vedle komerčního trhu je i dodavatelem pro ozbrojené složky. Firma zaměstnává cca 1600 zaměstnanců a většinu produkce vyrábí ve Vlašimi.
Colt CZ, až do loňska fungující pod názvem Česká zbrojovka Group, je zase předním světovým výrobcem ručních palných zbraní. Vyrábí také munici pro vojenské, osobní, lovecké či sportovní využití.
Podle tiskových zpráv realizoval Sellier & Bellot v loňském roce tržby ve výši 7,1 miliardy korun, přičemž zdrojem nárůstu byly především dodávky pro ozbrojené složky v západní Evropě. Čistý zisk činil přibližně jednu miliardu korun.
Analytici J&T Banky pro letošní rok očekávají tržby Colt CZ na úrovni 15,25 miliardy korun, akvizice Sellier & Bellot by měla podle nich zvýšit tržby skupiny na plné roční bázi o téměř polovinu na 22,35 miliardy korun.
„Začlenění Sellier & Bellot podle nás přinese skupině jednak výnosové příležitosti, kdy výrobce střeliva dodává ozbrojeným složkám a může tak urychlit růst v tomto segmentu i u ručních zbraní Coltu, a zároveň může nabídnout některé synergie na produkční straně například výhodnějším nákupem vstupů,“ komentují transakci.
Podívejte se: Seznam Zprávy sestavily žebříček 100 nejhodnotnějších českých firem. Kliknutím na řádek v tabulce nebo na interaktivní grafiku je možné zjistit další podrobnosti o umístěné společnosti.
Přestože zatím nebyly zveřejněny detaily k transakci, oznámení hodnotí analytici pozitivně, a to zejména po odmítnuté nabídce na akvizici americké firmy Vista Outdoor. „Tu podle nás trh hodnotil zdrženlivě a nyní očekáváme, že Colt v této nabídce již nebude pokračovat,“ dodávají experti J&T Banky.
„Akvizici bychom na první pohled hodnotili pozitivně, Sellier & Bellot je renomovaný výrobce munice a jeden z největších výrobců malorážové munice pro segment armády a bezpečnostních sborů ve střední Evropě. Tímto krokem pravděpodobně skončí také komplikované snahy o převzetí muniční divize amerického výrobce Vista Outdoors, což bychom viděli pozitivně,“ hodnotí analytik České spořitelny Jan Šafránek.
Celková hodnota akvizice se zahrnutím hodnoty nově vydaných akcií by se podle něj měla pohybovat kolem 12,8 miliardy korun. Akcie Coltu obchodované na pražské burze na pondělní zprávu o spojení dvou silných značek reagovaly pozitivním růstem až o dvě procenta na 530 korun za kus.
Růst akcií přebírající firmy přitom obecně podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy nebývá pravidlem.
„Poměrně časté naopak je, že akcie přebírající firmy po oznámení převzetí klesají, neboť se investoři obávají možného nenaplnění záměrů transakce, případně mají obavu, že čím více prostředků půjde na její financování, tím méně připadne jim v podobě zisku, tedy dividend,“ vysvětluje Kovanda.
Investoři podle něj tedy zjevně převážně souhlasí s příznivou perspektivou převzetí, a schvalují tudíž vlastní důvod transakce.
Akcie Coltu jsou na pražské burze veřejně obchodovatelné od června 2020. Od té doby jejich hodnota podle webu pražské burzy vzrostla o 50 procent. Tržní kapitalizace firmy činí přes 18,4 miliardy korun.