Hlavní obsah

Padli další dva dodavatelé energií. Měli stovky klientů

Foto: Shutterstock.com/Lisa-S

Ceny energií i komodit zdražují. Kvůli pandemii koronaviru i ruské invazi na Ukrajinu. Ilustrační foto.

Reklama

10. 3. 2022 12:22

Kvůli turbulentní situaci na trhu končí další dodavatelé energií. Už ve středu oznámil konec dodavatel elektřiny a plynu První Moravská Plynární. Ve čtvrtek skončila také společnost Energo LaR. Obě firmy měly stovky klientů.

Článek

S dodávkami elektřiny skončila společnost Energo LaR, vyplývá z informací na webu operátora trhu s elektřinou (OTE). Firma dodávala podle jeho dat elektřinu na 549 odběrných míst. Kromě elektřiny má firma i 106 odběrných míst u plynu, tam ale konec dodávek OTE zatím neohlásil.

Ukončení dodávek energií již od poloviny října oznámilo 17 firem s téměř milionem zákazníků. Největší z nich, skupina Bohemia Energy, skončila činnost 13. října. Skupina se zhruba 900 000 odběrných míst se rozhodla ukončit podnikání a dodávky elektřiny a plynu zákazníkům společností Bohemia Energy, Comfort Energy, Energie ČS, Europe Easy Energy a X Energie. Důvodem byl extrémní růst cen energií na trzích. Zákazníci, kteří takto přijdou o svého dodavatele, přecházejí dočasně pod takzvaného dodavatele poslední instance.

Ve středu večer oznámil ukončení činnosti také dodavatel plynu a elektřiny První Moravská Plynární. Rozhodnutí zdůvodnil bezprecedentní a nepřehlednou situací na energetickém trhu. Na ukončení činnosti upozornil web TN.cz, podle kterého měla firma letos v lednu 267 klientů. Ti budou nyní převedeni pod takzvaného dodavatele poslední instance.

Dodávky energií ukončily již dříve také Kolibřík energie s 28 000 klienty, A-PLUS Energie se 150 odběrnými místy, Ray Energy, která dodávala zhruba 3000 klientů, a Microenergy, která dodávala energie více než 760 zákazníkům. Činnost ukončila také společnost Energie pro Tebe, která dodávala plyn více než třem stovkám odběratelům, a Český Energetický Dodavatel, který měl více než 7000 odběratelů. Plyn přestaly dodávat 2350 zákazníkům také Františkovy energie, skončil i dodavatel Svinos s 21 odběrnými místy. S dodávkami plynu skončila také Czech Energy, dodávky elektřiny a plynu ukončil rovněž Lumius.

Dodavatelem poslední instance jsou v případě dodávek elektrické energie v současné době v závislosti na konkrétním regionu společnosti E.ON Energie (jižní části ČR), Pražská energetika (Praha a nejbližší okolí) a ČEZ Prodej (střed a sever ČR). U plynu pak E.ON Energie (Jihočeský kraj), Pražská plynárenská (Praha a nejbližší okolí) a innogy Energie (zbytek ČR).

Reklama

Doporučované