Článek
Realitní skupina CPI Property Group Radovana Vítka prodala v závěru roku poloviční podíl v brownfieldu Bubny v Praze investorovi Dušanu Palcrovi, zakladateli J&T Real Estate a jednomu z hlavních členů finanční „rodiny“ J&T. Informaci přinesl jako první deník E15. Společný podnik má podle firmy přinést kapitál a expertizu pro rozvoj této klíčové pražské lokality.
Palcr odkoupil od Vítka pozemky za účetní hodnotu. Podle údajů ke konci prvního pololetí loňského roku byly pozemky Holešovice Bubny-Zátory v účetních knihách CPI PG ohodnoceny na 283,8 milionu eur, tedy 6,9 miliardy korun. Výše transakce tedy dosáhla zhruba 3,45 miliardy korun.
Původní hodnota z roku 2006, kdy byly pozemky pořízeny, přitom byla 43,2 milionu eur, tedy jedna miliarda korun. Hodnota lukrativních pozemků v Bubnech, které mají rozlohu 201 tisíc metrů čtverečních a jsou prakticky v centru Prahy, rostla postupně, jak se měnil územní plán. Zpočátku na nich platila stavební uzávěra, dnes se tu plánuje stavba velké městské čtvrti, v níž by v budoucnu mohlo žít až 25 tisíc obyvatel.
Prodej pozemků je součástí strategie skupiny CPI PG na oddlužování. Po ovládnutí rakouské Immofinanz se totiž Vítek výrazně zadlužil a v současnosti ho tíží vysoké úrokové náklady. V příštích dvou letech plánuje firma prodeje developerských projektů v Dubaji a Česku, které by mohly vygenerovat až 750 milionů eur (18 miliard korun).
Odchod Apolla
CPI PG za rok 2025 prodala nemovitosti v hodnotě 1,1 miliardy eur (skoro 27 miliard korun). Téměř třetinu z prodaného portfolia tvořila nevýnosová aktiva včetně pozemků a developerských ploch v Česku, Rumunsku, Itálii a Británii. Pro letošní rok firma odhaduje další prodeje v rozmezí 500 až 750 milionů eur.
Přitom část výnosů z prodejů skupina reinvestovala. Za zhruba 350 milionů eur nakoupila kancelářské, retailové, rezidenční a energetické projekty v Česku, Německu, Itálii a Srbsku.
Významnou změnou pro skupinu je odchod americké finanční skupiny Apollo Global Management, která prodala svůj 3,04procentní podíl v CPI PG soukromé investiční skupině z regionu střední a východní Evropy. CPI PG neuvedla jméno firmy.
CPI PG se v současné době netěší přízni ratingových agentur. Agentura Moody’s 23. prosince snížila hodnocení CPI z Ba1 na Ba2 se stabilním výhledem. Hlavním důvodem byl poměr krytí úrokových nákladů (ICR) a předpokládané tempo zlepšení. Samotná firma přitom uznává, že právě ICR je třeba řešit třemi cestami: prodeji a splácením dluhu, reinvesticemi do výnosového portfolia a optimalizací nákladů.
Poměr čistého dluhu k hodnotě portfolia (LTV) se na konci třetího čtvrtletí loňského roku snížil o 0,8 procentního bodu na 48,8 procenta. Poměr čistého dluhu k EBITDA zůstal na vysoké úrovni 12,2násobku.
Skupina má k dispozici likviditu dvě miliardy eur, která po započtení transakcí dokončených po třetím čtvrtletí pokrývá všechny splatnosti dluhopisů na následujících 24 měsíců a veškeré dluhy na 18 měsíců dopředu. Další peníze získala právě nyní prodejem Bubnů.















