Hlavní obsah

EU vyvrací hoax: Zákaz koček bez vodítka neplánujeme

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto

Reklama

29. 11. 2019 6:41

Dva právníci z nizozemské univerzity napsali, že volně pobíhající kočky bez dozoru ohrožují ptáky a porušují tak unijní směrnice. A strhla se panika.

Článek

Volně se pohybující kočky mají negativní dopad na biodiverzitu, píšou právníci Arie Trouwborst a Han Somsen z nizozemské Tilburgské univerzity v odborném časopise Journal of Environmental Law. Kočky na toulkách bez dozoru majitelů prý porušují směrnice o ptácích a stanovištích.

Trouwborst a Somsen mají za to, že majitelé koček by na základě unijních zákonů mohli být donuceni, aby svá zvířata drželi pod střechou a vypouštěli je ven jedině na vodítku. Nizozemská vláda by prý mohla být úspěšně žalována za to, že proti volnému pohybu koček nezakročila.

Evropská komise ale ujišťuje majitele mazlíčků, že nebudou nuceni své kočky venčit na vodítku. „Komise je velkým obráncem svobody pohybu a týká se to i koček,“ uvedl mluvčí EK pro otázky životního prostředí Enrico Brivio.

Právníci dále upozornili na to, že čtyřnozí mazlíčci jen v Nizozemsku zabijí každý rok 140 milionů zvířat. „Podle nám dostupných informací není rušení a zabíjení ptáků a dalších divoce žijících druhů ze strany koček mezi hlavními hrozbami pro biodiverzitu,“ oponuje jim Brivio.

Nizozemská vláda v reakci sdělila britskému deníku The Daily Telegraph, že žádné kroky v tomto směru neplánuje. „Aktuálně tvrdě pracujeme na opatřeních k propagaci obnovy a ochrany přírody v Nizozemsku. Zavírání koček v domácnosti mezi nimi není,“ uvedl vládní mluvčí.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované