Hlavní obsah

Modrá velryba dostihla i ministra. Chci vědět, jestli policie děsí, nebo varuje, řekl

Ministr Chovanec a Modrá velryba (Video: Jolana Humpálová)

 

Reklama

23. 4. 2017 14:26

„Pokud došlo k pochybení policie, veřejnost by se o tom měla dozvědět," uvedl Milan Chovanec v České televizi.

Článek

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) chce od policie důkazy o tom, zda opravdu existuje internetová hra Modrá velryba, která prý vyzývá hráče k sebevraždě.

V České televizi tak ministr navázal na diskusi odborníků na internetovou bezpečnost a policie. Jednu z debat přinesl i Seznam Zprávy, podívat se na ni můžete v následujícím videu.  

Modrá velryba - diskuse ve studiu Seznamu

Policie před hrou v minulých dnech varovala, podle expertů jde ale jen o hoax, tedy poplašnou zprávu, Chovanec proto požaduje od policejního prezidenta Tomáše Tuhého, aby do dvou týdnů veřejnosti informace policie vysvětlil.

„Já chci od policie vědět, jestli policie děsí, nebo varuje," řekl Chovanec. Policie podle něj musí mít důkazy, zda nějaká forma této hry existuje a zda se vyskytuje v Česku. Zadal prý jasný požadavek, aby bylo vše detailně zanalyzováno. Chovanec také uvedl, že pokud došlo k pochybení policie, veřejnost by se o tom měla dozvědět.

Ministrovy pochybnosti

Manažer pro internetovou bezpečnost firmy Seznam.cz Martin Kožíšek a vedoucí projektu E-bezpečí z Univerzity Palackého v Olomouci Kamil Kopecký již dříve prohlásili, že žádná hra Modrá velryba ve skutečnosti neexistuje.

Byl to podle nich marketingový tah, který měl přitáhnout nové uživatele do konkrétních skupin na sociálních sítích.

Chovanec proto chce, aby to policie vyšetřila a případně nalezla viníka. „V rámci této kauzy je potřeba, aby bylo zjevné, jestli policie naletěla, čemuž já pořád nechci věřit, nebo jestli má relevantní důkazy," uvedl dále.

Situaci podle něj již vyšetřují specialisté. Chovanec nevěří, že by policie neměla důkazy o nebezpečí hry a nechala by se podvést informací z ruských novin. Je podle něj ale také otázkou, zda by policie měla o takových věcech vůbec masivně informovat, protože to může vyvolat ještě větší paniku.

Téma z ruských portálů

Informace o hře Modrá velryba se podle webu E-bezpečí.cz dostaly do Evropy prostřednictvím ruských webových portálů Novaja Gazeta a Siberian Times.

V textech, které byly na těchto portálech zveřejněny, se objevovaly zprávy o tom, že v Rusku v průběhu roku 2015 až 2016 spáchalo sebevraždu přes 130 dětí a že většina z obětí byla členy stejných diskusních skupin na sociálních sítích, přičemž přes 80 z nich bylo spojeno se skupinami s názvem „modrá velryba".

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované