Hlavní obsah

Exnáměstek hradeckého primátora opět stojí před soudem za třicetimilionovou škodu, kterou měl městu způsobit

Reklama

15. 1. 2018 11:07

Před Krajským soudem v Hradci Králové v pondělí opět stanul exnáměstek hradeckého primátora Josef Malíř (VPM). Malíř působil na radnici v letech 2002 až 2010 a v té době měl městu způsobit škodu ve výši 33 milionů korun nákupem údajně předraženého parkovacího domu. Soud bývalého náměstka v minulosti již obžaloby zprostil, Nejvyšší soud však nařídil celou kauzu znovu projednat.

Článek

Hradecké zastupitelstvo v roce 2010 schválilo odkoupení parkovacího domu od soukromé společnosti, která ho vystavěla, za 75 milionů korun. Podle znaleckého odhadu je však hodnota objektu jen 42 milionů. Obžaloba viní Malíře, že nedostál svým povinnostem a věděl, že pro město sjednává nevýhodnou smlouvu. Náměstek si měl celý odkup převzít do vlastní gesce a jednat s investorem pouze na vlastní pěst.

Ten se takovému obvinění však brání. „V té době nebylo možné si něco sám vzít do gesce, úkoly rozdělovalo kolegium primátora. Nebyl jsem ani autorem projektu, tuto veřejnou stavbu schválil územní plán už v roce 2000. Pracovníky majetkového odboru jsem byl ujištěn, že cena odpovídá tehdy platným tabulkám pro stavebnictví a nevybočuje z cen obvyklých. S tímto byl návrh dán do zastupitelstva města,“ vypověděl exnáměstek před soudem.

Státní zástupce Petr Kouble, který pro Malíře navrhuje trest pět až deset let vězení, na to však nahlíží jinak. „Podstatou věci je, že předražený projekt byl realizovaný, ale obžalovaný to vědomě zakrýval a neumožnil k tomu vést jakoukoli diskusi, tím méně takový projekt nemohl být věcně odůvodněn,“ uvedl před novináři.

Nákup údajně předraženého parkovacího domu do majetku města není jediným prohřeškem, kvůli němuž exnáměstek Malíř stál před soudem. Hradecký okresní soud ho před třemi lety zprostil obžaloby kvůli nevýhodné smlouvě na pronájem a opravu tamního zimního stadionu. Tehdy měla vzniknout městu škoda 26 milionů korun. Tehdy mu hrozilo až osm let vězení, byl však osvobozen.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované