Hlavní obsah

Faltýnek o rozpadu ANO v Brně: Já přivedl Vokřála, Švachulu jsem neznal

Foto: Vojtěch Veškrna, Seznam Zprávy

Místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.

Reklama

16. 6. 2020 17:05

Po rozsáhlé korupční kauze, do které byli zapojeni někteří komunální politici hnutí ANO, předsednictvo strany zrušilo tamní oblastní organizaci. Jak bude vypadat její obnova, popsal místopředseda Jaroslav Faltýnek.

Článek

Co se v Brně teď bude dít?

Předsednictvo dneska jednomyslně zrušilo oblastní organizaci Brno. To znamená, že de facto vyloučilo všech zhruba 200 členů. Současně požádalo krajské předsednictvo, aby svolali mimořádný sněm a zvolili si nové krajské vedení. Ten sněm proběhne bez lidí z Brna, protože ti jsou dnes zrušení. A až bude zvoleno nové krajské předsednictvo, tak to by mělo obnovit organizaci v Brně a pečlivě ty lidi vybrat. Přijímání členů schvaluje celostátní předsednictvo.

Kdo tedy bude ručit za to, jací lidé do Brna půjdou?

To nové krajské předsednictvo. A celostátní předsednictvo vše schválí. Ten postup je podle stanov.

Bývalí brněnští straníci se odvolávali na vás, že jste to byl vy, kdo problematické lidi do hnutí přivedl.

Já jsem přivedl v uvozovkách de iure spoustu lidí, protože já jsem byl ten, kdo zakládal místní organizace po celé republice. Já jsem vlastně hnutí budoval a stavěl, takže můžete říct, že mám zodpovědnost za všech těch 3 500 lidí, kteří v hnutí jsou. A budete mít pravdu. A někteří se povedli a někteří se nepovedli.

A kdo tedy přivedl ty, kteří se nepovedli? A nepodcenili jste je při schvalování?

Co se týká konkrétně těch osob, o kterých se hovoří, tak já jsem do hnutí osobně přivedl Petra Vokřála. Ten přivedl Richarda Mrázka, který mu potom dělal čtyři roky náměstka na radnici. A Richard Mrázek přivedl Jirku Švachulu. Já jsem Jirku Švachulu vlastně moc neznal, ale bylo to v rámci balíku tehdy asi 70 lidí, kteří byli v té době, v tom roce 2013, přijímáni.

Vyvozování politické zodpovědnosti z vaší strany tedy nebude?

(Ironicky) Já mám zodpovědnost úplně za všechno. Byl jsem primátorem v Brně, byl jsem krajským předsedou v Brně, byl jsem lídrem na hejtmana v Brně. Já jsem vlastně démon, který byl úplně u všeho. A mám za to absolutní zodpovědnost. Ale vážně. Kdybych měl ze všeho, kde figuruje moje jméno, vyvozovat nějaké důsledky, tak jsem z toho v blázinci. Několikrát.

Máte už taktiku, jak zařídit, aby vás tato kauza před krajskými volbami na jihu Moravy nepoškodila?

Jihomoravský kraj není jenom Brno, je to sedm regionů včetně Brna. A to samozřejmě posoudí voliči. Já nedokážu odhadnout, jaký tato kauza může mít dopad. My jsme to jako předsednictvo na návrh pana předsedy vyřešili rázně, zrušili jsme celé Brno a teď je potřeba Brno postavit celé znovu. A to bude mít na starost jak nové krajské vedení, které vzejde ze sněmu, tak potom celostátní předsednictvo.

Věříte, že se vám v Brně podaří získat nové osobnosti, které tamní hnutí ANO očistí?

To není otázka na mě. Já se k Jihomoravskému kraji vyjadřovat nechci a ani do toho nebudu nijak vstupovat. Jsem poslancem za Vysočinu, bydlím v Praze a trvalé bydliště mám v Prostějově. Brnem jen projíždím po dálnici. Je to na těch nových lidech v Brně a koho se jim tam podaří získat. Je shoda na tom, že když Petr Vokřál odešel z hnutí, tak by jej měl vést stávající hejtman Pan Šimek.

Věříte, že krajské předsednictvo bude zvolené dobře?

To je tajná volba a je to na těch lidech, já na to nemám žádný vliv. Po zkušenostech, které mám, jim do toho v žádném případě nebudu mluvit.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované