Hlavní obsah

Zabráníme Babišovi rozkrást kraje, slibuje předseda ODS

 

Reklama

16. 12. 2016 8:00

Cesta, kterou ODS ušla za tři roky pod mým vedením, je správná, říká v rozhovoru pro Seznam předseda ODS Petr Fiala.

Článek

Změnil jste v poslední době image. Proč?

Potřeboval jsem brýle, abych lépe viděl. Ale to už delší dobu, jen jsem se teď rozhodl, že to udělám.

Souvisí to nějak s tím, že jste skoro po třech letech v čele ODS potřeboval sám nějakou změnu?

Ne, s tím to určitě nesouvisí. Narozdíl od mnoha jiných nechápu politiku jako divadlo. Politika je přece o idejích, programu, nabídce voličům. Já doufám, že voliči poslouchají, co říkám, a to, co jim jako ODS nabízíme.

Samozřejmě. To byl takový jednoduchý oslí můstek k nadcházejícímu výročí. V lednu to budou tři roky, co jste se v Olomouci stal předsedou ODS. Přebíral jste tehdy stranu v dost zoufalé situaci s necelými 8 procenty hlasů. Teď jste na deseti. S tím jste spokojen?

Je potřeba vidět, v jakém stavu jsem stranu přebíral a kde jsme teď. Za ty tři roky se povedla spousta věcí, stabilizovali jsme se personálně, stabilizovali jsme se finančně, přežili jsme spoustu krizí a ty nejtěžší roky, a dnes vidíme, že se k nám vracejí voliči. Přicházejí k nám osobnosti, které dokážeme představit voličům a díky nimž získáváme hlasy. Příkladem může být pan generál Červíček a spousta dalších. Myslím si, že poslední krajské volby ukázaly, že cesta, kterou jsme za tři roky prošli, je úspěšná.

Uvedl bych jen jednu věc, která je důležitá a kterou spousta lidí třeba může přehlédnout. Když se podívám na výsledky krajských voleb a srovnám je s nějakými srovnatelnými výsledky, a tím nemyslím krajské volby 2012...

…ano, i tehdy jste dopadli lépe než letos.

Ale to byla úplně jiná politická situace, nebyly tu některé politické subjekty, nebyla tu změna politického režimu po pádu vlády Petra Nečase a tak dále. Nedá se to srovnávat. Jsou jen dvě strany v České republice, které dokázaly oproti sněmovním volbám 2013 navýšit, ne v průzkumech, ale v reálných volbách, svůj zisk. To je bohužel hnutí ANO Andreje Babiše a to je ODS. Nikomu jinému se to nepovedlo - a to jsou tvrdá data.

Když odmyslíme, že se tenhle rok nevolilo v Praze, kde byste si asi ještě o něco polepšili, tak jste se za tři roky zvedli z necelých osmi na necelých deset procent. To je úspěch?

V kontextu toho, co se odehrálo v české politice, z hlediska toho, jak vypadala ODS před třemi lety, tak samozřejmě ano. Ale není to něco, s čím bych byl spokojen. Považuji to za ukončení první etapy obnovy ODS. Je to dobré východisko pro parlamentní volby, ve kterých samozřejmě chceme uspět mnohem výrazněji.

A tady chci jasně říct následující. Před krajskými volbami jsem stanovil politický cíl: Zabránit pokračování socialisticko-komunistických vlád v krajích a zabránit tomu, aby se na krajské úrovni reprodukovala vládní koalice. Tyto cíle jsme naplnili, jsme v deseti krajských radách. Podívejte se, jak na tom byla ODS na krajské úrovni po minulých krajských volbách. Nikde jsme nebyli v radě a dnes jsme v deseti krajských radách, podílíme se na vládě a zase máme šanci ukázat voličům, že umíme vládnout a že změníme stagnaci krajů. To je obrovská změna.

Zabráníme ANO rozkrást kraje

Při vší úctě jste v krajských radách všude jako juniorní partner, který se k někomu přidává jako ten slabší. To je budoucí taktika ODS? Strany, která vyhrávala volby s 30 procenty?

Ale ne, to samozřejmě není náš cílový stav.

Ale pochvalujete si ho.

Ne, já vám popisuji realitu a srovnávám ji s předcházející situací. O pochvalování snad nemůže být ani řeč. Já chci změnit politický systém v České republice a na to musíme být ještě silnější. Já vám říkám, co jsme udělali. Strana, která nikde nevládla, se dnes podílí na vládě v deseti krajích. Jak máme uspět jinak, než že budeme lidem dokazovat, že to, co říkáme před volbami, realizujeme po volbách? Mimochodem všude v těch krajích máme resorty, které jsme chtěli - dopravu, školství, zdravotnictví. Špatné na tom je, že zatím nejsme ti, kteří vlády sestavují, ale to brzy přijde.

Nevadí vám, že stejně jako TOP 09 vládnete v některých krajích s ANO, proti němuž se systematicky vymezujete? S ANO, o kterém tvrdíte, že mění tradiční politický systém, jehož jste byli hlavním stavebním kamenem?

Musíme situaci posuzovat vždycky stejně. Ne jednou říct: „Kdysi jste měli 35 procent a teď vám nevadí vládnout s ANO." Podívejme se, co se stalo. Dřív v systému bylo velmi málo politických stran, daly se dělat někdy i dvojčlenné koalice, někdy tříčlenné a stačilo to. Teď voliči rozdávají karty jinak. Rozdrobují voličskou podporu, děje se to ve velkých městech, děje se to v krajích, není vyloučeno, že se to bude dít i na celostátní úrovni. A tam už je to mnohem složitější. Řada koalic má třeba pět subjektů. Někde vládneme s ANO, protože to jinak nejde, někde bez ANO, ale všude je to tak, že nedovolíme, narozdíl od toho, co předvádějí Bohuslav Sobotka a Pavel Bělobrádek na celostátní úrovni, aby ANO kraje rozkradlo a použilo pro sebe.

Máte nějaké důkazy, že ANO chce rozkrást kraje, když používáte takhle expresivní výrazy?

Vidím, co se děje na celostátní úrovni. ANO...

Krade?

Ne, že krade...

To jste řekl vy.

Použil jsem silnější výraz...

Babišovský výraz.

...doufám, že všechny politiky takhle chytáte za slovo, ale to je samozřejmě v pořádku. Hnutí ANO vlastně legálně, nemyslím si, že legitimně, využívá svého politického úspěchu k ekonomickým zájmům Agrofertu Andreje Babiše. To považuji za nepřijatelné. A v krajích nedovolíme, aby se něco takového stalo.

Jsme v krajích v koalicích, které jsme vytvořili s jinými politickými subjekty proti ANO i tam, kde ANO vyhrálo volby. Ale máme také koalice, to přiznávám, s hnutím ANO. A někdy je volba, to musíme všichni chápat, velmi konkrétní. Uvedl bych jenom jediný příklad - Moravskoslezský kraj. Jestli si má ODS vybrat, jestli půjde s mimořádně problematickým bývalým hejtmanem Novákem za sociální demokracii se všemi skandály, které má, nebo s panem rektorem Vondrákem, který kandidoval v čele kandidátky za ANO, tak volba není zas tak složitá.

Skáčete Babišovi na marketingové triky

Po krajských volbách jste řekl, že jste zase hegemony na pravici. Není to ale hlavně důkaz toho, jak ve strašně špatném stavu i tři roky po zemětřesení roku 2013 česká pravice je?

Tak to, že česká pravice není v nejlepším stavu, všichni víme. My děláme všechno proto, aby zase byla.

Jste už tři roky v opozici. Ve vládě jsou sociální demokraté, váš tradiční ideový soupeř, a hnutí ANO, váš nový soupeř. Čím to, že čísla podpory pro pravici zůstávají stále stejně nízká, byť se možná podle průzkumů přesouvají voliči od TOP 09?

Odpovím jen jednu věc: Nikdy jsem neřekl, že jsme hegemonem, řekl jsem, že jsme nejsilnější pravicová strana a že to prokázaly volby.

To je v podstatě to samé, omlouvám se za nepřesnost.

Ale podstatné je, proč jsem to řekl. Já tady tři roky poslouchám a ze všech možných médií se na mě valí, jak ODS nemá šanci, jak je to mrtvý projekt, jak s tím nic nedokážeme a jak nás nahradí jiní. Tu topka, tu Svobodní, tu tamti, tu nějaký nový politický subjekt. Ale jsou volby a ukáže se, že my jsme ti, kteří dokáží získat nové voliče a že jsme dnes jediná strana, která na pravici má šanci vrátit se zpátky a oslabit ANO Andreje Babiše a naše politické soupeře. Tolik můj komentář.

Pokud se díváme na to, kde je pravice a proč je tam, má to spoustu příčin. Podstatný je způsob, jakým padla poslední pravicová vláda Petra Nečase. Ta další příčina je třeba i stav médií.

V tom se shodujete s Miroslavem Kalouskem.

No dobře, možná v něčem se s ním shodnu, v něčem se s ním neshodnu. Média se věnují čistě vládním stranám, skáčou na politickou marketingovou hru. Na ty triky, které tady předvádějí pánové Sobotka s Babišem. To se pak není co divit. Ale prosím vás, aby mi bylo dobře rozuměno, já si vůbec nestěžuji. My víme, co máme dělat a co chceme dělat. Já v příštích dnech představím veřejnosti strategii, náš politický cíl, co budeme dělat ve volbách. Vůbec se nebojím, že bychom nedokázali oslovit víc lidí a že bychom po volbách nebyli ti, kteří budou spoluurčovat, co se bude v České republice odehrávat.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované