Hlavní obsah

Film Atlas ptáků bude mít premiéru ve Varech, kde bude soutěžit

Foto: Getty Images

„Ilustrační foto.“

Reklama

3. 8. 19:42

V hlavní soutěži se na karlovarském filmovém festivalu představí film Olma Omerzu Atlas ptáků.

Článek

Do distribuce pak snímek o nečekaných problémech jedné rodinné firmy vstoupí 2. září. Do hlavních rolí obsadil držitel Českého lva a dalších tuzemských filmových cen Omerzu Miroslava Donutila a Alenu Mihulovou. Za svůj film Všechno bude Omerzu ve Varech dostal v roce 2018 cenu za nejlepší režii

V dalších rolích nového filmu se představí Martin Pechlát, Eliška Křenková, Vojtěch Kotek nebo Pavla Beretová. Film vypráví o rodinné firmě, která zjistí, že z ní kdosi vyvádí peníze ve velkém. Ivo Róna, dlouholetý šéf prosperujícího podniku Aron, se snaží zorientovat v nechtěné situaci, kterou mu jeho děti ani okolí neulehčují, ale kterou si na sebe dost možná seslal sám.

Film spojuje komplikované rodinné vztahy se světem moderních komunikačních technologií, které dokáží využít slabá místa člověka. Ve válce, která se ve filmu pokradmu rozpoutává, ale není vůbec jasné, kdo stojí proti komu, natož kdo z ní vyjde jako vítěz.

„Ptáci hrají ve filmu důležitou roli. Místy komentují dění, jindy jen pábí nad problémy světa, na rozdíl od našich hrdinů zahleděných do sebe samých se zajímají o něco víc, než je jen hledání odcizených peněz. Reprezentují jakýsi ironický hlas a pohled shora. Žánrově bych film označil jako drama se silným prvkem komiky a skryté ironie,“ vysvětlil režisér název filmu.

Postavu Iva podle svých slov psal s myšlenkou na Miroslava Donutila. „Podle mého názoru je to vynikající herec, který je příliš často typově obsazovaný, například jako neuvolněný autokratický puntičkář, což je opak toho, jak chci charakter jeho postavy uchopit. Ivo sice je autokratický, ale nespoutaný, uvolněný a natolik sebestředný, že všechny své blízké v životě dusí. Je to patriarcha, který prožívá své poslední dny,“ naznačuje příběh Omerzu.

Film vznikl v koprodukci České republiky, Slovenska a Slovinska. Omerzu se narodil ve slovinské Lublani. V Česku absolvoval FAMU. V roce 2012 debutoval dramatem Příliš mladá noc, za který dostal na Cenách české filmové kritiky cenu za Objev roku. Natočil také celovečerní snímek Rodinný film, který získal Cenu za umělecký přínos na festivalu v Tokiu, dvě Ceny české filmové kritiky, Zlatého ledňáčka a také tři nominace na Českého lva včetně nejlepší režie.

V roce 2018 natočil film Všechno bude, za jehož režii získal Cenu české filmové kritiky i Českého lva; skleněných sošek si snímek odnesl celkem šest. Cenu za režii dostal i na festivalu v Karlových Varech a Česká filmová a televizní akademie ho poslala do soutěže o Oscara.

Snímek Všechno bude vznikl v česko-slovinsko-slovensko-polské koprodukci. Inspirací pro něj byl policejní zpráva o třináctiletém chlapci, kterého v autě zastavila policie. Omerzu pak natočil netradiční road movie o dvou chlapcích, kteří se v ukradeném autě vydávají na cestu přes republiku. Cílem jejich útěku je pocit svobody a touha něco zažít.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované