Hlavní obsah

Florida, Arizona, Illinois. Biden potvrdil roli favorita primárek

Foto: Profimedia.cz

Bývalý viceprezident Spojených států Joe Biden ovládl demokratické primárky ve všech třech státech.

Reklama

18. 3. 2020 9:22

Bývalý viceprezident Spojených států Joe Biden ovládl demokratické primárky ve všech třech státech, v nichž se v úterý konaly - na Floridě, v Illinois i v Arizoně. Jednoznačně tak porazil svého výrazně levicového soupeře, vermontského senátora Bernieho Sanderse. Možná si tak vybudoval rozhodující náskok.

Článek

Na Floridě, kde šlo o 219 delegátů pro letní nominační sjezd strany, si umírněný Biden zajistil hlasy nejméně 81 delegátů, zatímco Sanders 24. Biden tu získal o téměř 40 procentních bodů hlasů více než jeho soupeř.

Ve státě Illinois s třetím největším městem USA Chicagem se hrálo o 155 delegátů. Biden jich získal na svou stranu nejméně 46, Sanders 25. Rozdíl v hlasech činil téměř 20 procentních bodů. V Arizoně se rozdělovalo 67 delegátů.

Sanders teď čelí výzvám, aby ze stranického klání odstoupil a umožnil tak demokratům přípravu listopadové prezidentské volby. Úřad v nich bude obhajovat nynější republikánský šéf Bílého domu Donald Trump, který si připsal formální vítězství v primárkách Republikánské strany také na Floridě a v Illinois. Podle agentury AP tak nyní má na své straně 1276 delegátů, což mu stačí na nominaci.

Ve floridských primárkách Demokratické strany hlasovaly odhadem zhruba dva miliony lidí, zatímco v roce 2016 to bylo 1,7 milionu. Účast na hlasování tak byla vyšší i přes obavy z nového koronaviru, jehož epidemie už propukla i ve Spojených státech.

Naopak v Illinois koronavirová krize hlasování negativně poznamenala, když někteří hlasující zjevně nemohli najít volební místnosti. Například v pečovatelských domech a dalších typických místech pro volby se totiž hlasování kvůli obavám z koronaviru tentokrát nekonalo.

Kvůli pandemii se neuskutečnily demokratické primárky v Ohiu, původně plánované na úterý. Náhradní termín hlasování připadl na 2. června.

Sedmasedmdesátiletý Biden svými novými vítězstvími potvrdil roli favorita pro nominaci demokratů na prezidenta USA, ačkoli zpočátku měl navrch Sanders. Ten nyní bude patrně čelit tlaku, aby ze souboje odstoupil, což by demokratům umožnilo sešikovat se za Bidenem. Nechtějí totiž opakovat zkušenost z roku 2016, kdy se Sanders o nominaci dlouho přetahoval s Hillary Clintonovou, která nakonec v prezidentských volbách podlehla Trumpovi.

Prezidentské primárky se v úterý konaly na Floridě, v Illinois a v Arizoně. Dohromady v nich šlo o hlasy 441 delegátů, což je zhruba desetina. V Ohiu bylo hlasování kvůli koronaviru zrušeno. Samotné prezidentské volby se mají uskutečnit 3. listopadu.

Reklama

Doporučované