Hlavní obsah

Francouzská policie zatkla podezřelého z pátečního útoku v Lyonu

Francouzská policie zatkla tři lidi kvůli pátečnímu útoku v Lyonu. (Video: Monika Durajová)

 

Reklama

27. 5. 2019 21:25

Francouzská policie po třech dnech dopadla muže podezřelého z výbuchu v centru Lyonu. Tím je 24letý student informatiky. V pondělí to oznámil francouzský ministr vnitra Christophe Castaner. Lyonský starosta Gérard Collomb ohlásil krátce po Castanerovi zadržení druhého podezřelého, který je podle televizní stanice BFMTV bratr prvního zatčeného. Pařížská prokuratura uvedla, že oba jsou alžírské národnosti. Případ vyšetřuje jako spáchání teroristického činu.

Článek

Francouzské policii se podařilo po třech dnech zadržet podezřelé z pátečního bombového útoku v Lyonu. První muž byl zadržen v pondělí dopoledne na zastávce autobusu v Lyonu. Policie o něm neměla záznam. Podle francouzské televizní stanice BFMTV se policisté na muže zaměřili už v neděli, ale vyčkávali, až vyjde z domova, protože měli podezření, že by mohly v bytě být výbušniny.

Důvodem zatčení jeho bratra je podle televize snaha získat o hlavním podezřelém více informací, zejména pak o jeho kontaktech. Prokuratura druhého zatčeného označila za středoškoláka z rodinného okruhu prvního muže. BFMTV uvedla, že jde o osmnáctiletého bratra podezřelého. Zadržena byla i jeho matka. Policie vyslýchá rovněž jeho sestru, ale ta zůstává na svobodě.

Muže se podařilo identifikovat díky určení polohy jeho telefonu a také speciálním bateriím, které si koupil a jež byly nalezeny v sáčku s výbušninami na místě činu.

Agentura AFP informovala, že na lyonské předměstí Oullins v pondělí přijelo více než deset policejních aut včetně vozů s technickým vybavením. Zablokovaly přístup k obytnému domu, který je v sousedství supermarketu. Novinář AFP na místě viděl mnoho policistů v maskách označených jako členové technického oddílu. Přivezli tam údajně i hlavního podezřelého.

Mezi 13 lidmi, které výbuch zranil, bylo osm žen, desetileté dítě a čtyři muži. Jedenáct z nich byl třeba hospitalizovat a odstranit jim z těla střepiny.

Motiv útoku zůstává nejasný a BFMTV má informace, že hlavní podezřelý s vyšetřovateli příliš nespolupracuje.

K útoku se nikdo nepřihlásil a vyšetřovatelé vyslechli 200 svědků. Útok byl spáchán před pekařstvím a prověřovaly se stopy DNA, které pachatel na místě zanechal. K výrobě bomby posloužil podle všeho peroxid acetonu (TATP), což je nestabilní a podomácku vyrobitelná výbušnina. V březnu 2016 v Bruselu a v roce 2015 v Paříži tuto látku použili islamisté při atentátech.

V Lyonu pachatel výbušninu odložil před pekařstvím na pěší zóně v centru města. Bezpečnostní kamery zachytily maskovaného muže, který na místo dotlačil kolo a odložil balíček. Pak se z dosahu kamer vzdálil. Do vyšetřování se zapojilo 90 policistů a 30 policejních techniků.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované