Hlavní obsah

Zabili jsme lídra Islámského státu větší Sahary, oznámila Francie

Foto: Profimedia.cz

Francouzští vojáci během operací proti terorismu v Sahelu.

Reklama

16. 9. 6:24

Sahráví byl lídrem Islámského státu v Sahelu a jeho skupina v roce 2017 spáchala smrtelný útok na americké vojáky.

Článek

Francouzská armáda zabila islamistického radikála Adnána abú Valída Sahrávího, který byl lídrem džihádistické skupiny Islámský stát větší Sahary (ISGS). Ve středu to oznámil francouzský prezident Emmanuel Macron.

„Je to další velký úspěch v našem boji proti teroristickým skupinám v Sahelu,“ uvedl Macron na twitteru.

Sahráví byl lídrem IS v Sahelu a jeho skupina v roce 2017 spáchala smrtelný útok na americké vojáky, uvedla Macronova kancelář. Doplnila, že Sahráví v srpnu 2020 osobně nařídil vraždu šesti francouzských charitativních pracovníků a jejich nigerijského řidiče.

Podle agentury AP v Mali několik týdnů kolovaly zvěsti o Sahrávího smrti, ale tamní úřady to oficiálně nepotvrdily. Kde byl Sahráví zabit, není v tuto chvíli jasné. Jeho skupině však byla přičítána řada útoků podél hranice mezi Mali a Nigerem.

Francouzská armáda podnikla intervenci do Mali v roce 2013 ve snaze vytlačit radikálně-islamistické povstalce z měst na severu země. Postupně svoje působení rozšířila i do dalších zemí v regionu, aby pomohla stabilizovat celou oblast Sahelu. V Mali působí i stabilizační mise OSN (MINUSMA), která má kolem 13 000 vojáků. Její součástí jsou i čeští vojáci.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované