Hlavní obsah

Generál od hasičů se ocitl v centru apokalypsy. Bylo to děsivé, říká

Foto: Šulová Kateřina, ČTK

V životě jsem nic podobného nezažil, popsal tornádo brigádní generál Daniel Miklós.

Reklama

24. 6. 2021 23:53

Nejvíce zasaženo je asi sedm obcí z Hodonínska a Břeclavska, sumarizuje náměstek generálního ředitele hasičského záchranného sboru Daniel Miklós, který se neplánovaně ocitl tváří v tvář přírodní katastrofě.

Článek

V životě jsem nic podobného nezažil, popisuje Daniel Miklós. Náměstek generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR se úplnou shodou náhod ocitl téměř v epicentru moravského tornáda.

Brigádní generál byl v době přírodní katastrofy soukromě na Hodonínsku a i s rodinou viděl zkázu z okna. „Měl jsem to takříkajíc z první ruky, bylo to neuvěřitelné a děsivé, i ty efekty na nebi. Myslím, že děti z toho budou ještě dlouho vykolejené,“ uvedl Miklós v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

Hned jak se živly utišily, musel se jako velitel českých hasičů, který má v rámci hasičského záchranného sboru na starosti sekci prevence a civilní nouzové připravenosti, dát do koordinační práce.

„Teď jsem hodinu a půl telefonoval na všechny strany a jedu do Hodonína na štáb,“ popsal. V první fázi je podle něj nutné hlavně zmapovat situaci, co se vlastně stalo, jaká pomoc bude potřeba. Nejvíce postižených je prý asi sedm obcí na Hodonínsku a Břeclavsku, jde o souvislý pás.

„Je třeba si ty informace z toho území za poslední dvě hodiny dát na stůl a říct, jakým způsobem to budeme dále koordinovat. Situace v té první fázi byla hodně nepřehledná, ale je zřejmé, že gró těch škod představují zbořené domy, utrhané střechy, převrácená auta. Do mnoha objektů zatéká. O mrtvých zatím není přehled, ale zraněných jsou nepochybně desítky. Odváženi jsou do nemocnic,“ popisuje Miklós.

Hasiči podle něj zjišťují, nakolik využijí nabízenou pomoc ze Slovenska nebo z Rakouska.

„Máme kapacity, stahujeme sem dva USAR týmy, které standardně posíláme do zahraničí, vyráží sem i naše ženijní část, máme domluvenou spolupráci s armádou, která je v pohotovosti. Sil a prostředků je dost, jenom je třeba je dostat na místo,“ uvádí ve spěchu na hodonínský štáb generál Miklós, jenž se musel vrhnout do práce, kterou původně vůbec nečekal.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované