Hlavní obsah

Hadí lázně jsou opět kulturní památkou. Zaorálek zrušil Staňkovo rozhodnutí

Ministr kultury Lubomír Zaorálek.

Reklama

17. 12. 2019 15:16

Bývalý ministr kultury Antonín Staněk zrušil pro Hadí lázně těsně před svým odchodem status kulturní památky, a dal tím jejich majiteli Jaroslavu Třešňákovi možnost je předělat pro své podnikatelské plány.

Článek

Teplické Hadí lázně jsou opět kulturní památkou. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) zrušil rozhodnutí svého předchůdce Antonína Staňka (ČSSD), který krátce před svým odchodem z funkce odňal chátrající klasicistní stavbě v památkové zóně lázeňského města status kulturní památky. Dnešní informaci serveru Neovlivní.cz ČTK potvrdilo ministerstvo kultury. Podle jeho mluvčí Michaely Lagronové může vlastník objektu podat proti aktuálnímu rozhodnutí opravný prostředek. Zničený objekt chce koupit město.

Objekt patří podnikateli Jaroslavu Třešňákovi, který měl původně v plánu ho opravit a provozovat v něm lázně. Návrhy na rekonstrukci však odmítli památkáři, protože podle nich spočívají v praktickém zbourání budovy a stavbě nové. Letos na konci července ministr kultury Staněk v poslední hodiny v úřadu navzdory památkářům i rozkladové komisi vydal rozhodnutí, podle kterého Hadí lázně už nejsou kulturní památkou. Podle serveru tak vyšel vstříc Třešňákovi, který patřil mezi největší sponzory loňské prezidentské kampaně Miloše Zemana, jinak také největšího Staňkova zastánce na politické scéně.

Zaorálek poté, co vystřídal Staňka ve funkci ministra kultury, případ znovu otevřel a zahájil přezkum Staňkova rozhodnutí o lázních. Podle Lagronové se vlastník lázní sice domáhal zastavení přezkumného řízení, ale rozkladová komise ministerstva kultury to navrhla zamítnout, a řízení tak pokračovalo.

Na návrh rozkladové komise dnes Zaorálek vydal rozhodnutí, že Hadí lázně zůstanou kulturní památkou, a nebude tak vyhověno žádosti vlastníka o takzvané odpamátkování, uvedla Lagronová pro ČTK. Zaorálkovo rozhodnutí odůvodnila tím, že podle rozkladové komise památková zóna, uvnitř které se Hadí lázně nacházejí, k ochraně veřejného zájmu nestačí a nejsou ve smyslu památkového zákona splněny mimořádně závažné důvody pro zrušení objektu jako kulturní památky.

Třešňák nabídl budovu městu za 18 milionů korun. Tepličtí zastupitelé v pondělí večer schválili záměr koupě objektu podle znaleckého posudku, a to za 6,8 milionu korun. „Lázně chceme zachránit, nyní je míček na straně pana Třešňáka, který je před lety koupil za pět milionů korun,“ řekl primátor Hynek Hanza (ODS).

To, že jsou lázně opět památkou, může být podle Hanzy pro rekonstrukci komplikace, protože chráněn je současný stav po třech úpravách v době komunismu. „To nemusí být v souladu s nějakou vnitřní dispozicí,“ uvedl Hanza. „Ale bude záležet na Národním památkovém ústavu a našich památkářích, kam až by při rekonstrukci vnitřních prostor investora pustili,“ řekl dnes novinářům primátor. „Pokud by ta ochrana nebyla, investor má volnější ruku,“ dodal Hanza. „Budova je stále v památkové zóně, takže vnější obálka budovy nikdy nepřestala být chráněna,“ uvedl Hanza. Náklady na celkové opravy Hadích lázní město odhadlo na zhruba 20 milionů korun.

Klasicistní budova Hadích lázní byla kulturní památkou od roku 1958, svému původnímu účelu přestala po několika přestavbách sloužit na přelomu tisíciletí.

Reklama

Doporučované