Hlavní obsah

Hamáček má nominaci z většiny krajů a značnou šanci dál vést ČSSD

26. 1. 2019

Povede Jan Hamáček sociální demokraty i v dalším období?

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček má značnou šanci obhájit funkci předsedy ČSSD.

Článek

Nové vedení budou sociální demokraté volit začátkem března na sjezdu v Hradci Králové. Hamáček posbíral nominace do čela menší vládní strany na většině krajských konferencích ČSSD. Asi bude jediným kandidátem, nikoho jiného regionální organizace na předsedu nenavrhly. Sérii nominačních konferencí dnes ukončila zasedání ČSSD v Karlovarském a v Jihočeském kraji.

Vedení ČSSD na sjezdu změn dozná. Už od loňského sjezdu v něm chybí jeden řadový místopředseda. Místopředsednickou funkci, jak už ohlásil, nebude obhajovat Jaroslav Foldyna. Sociální demokraté aktuálně nemají ani statutárního místopředsedu – poté, co funkci loni v listopadu opustil Jiří Zimola kvůli neshodám s vedením o politiku ČSSD. Zimola dnes obhájil vedení jihočeské organizace, řekl ale, že o pozici v nejužším stranickém vedení usilovat nebude.

Hamáček získal podporu na předsedu od 11 krajských organizací ČSSD, tedy všech kromě jihomoravské, ústecké a pražské. Delegáti tamních regionálních konferencí do čela sociální demokracie nikoho nenavrhli. Šance Hamáčka, jenž loni vyjednával koaliční spolupráci s hnutím ANO premiéra Andreje Babiše, zvyšuje právě i vládní angažmá ČSSD. Pozorovatelé poukazují na pravidlo, že když je strana ve vládě, tak se nepřepřahá.

Do funkce prvního místopředsedy by mohl zamířit dosavadní řadový místopředseda Roman Onderka. Má podporu deseti krajů. Zbylé regiony na tuto pozici nikoho jiného nenominovaly.

Z kandidátů na řadové místopředsedy posbíraly nejvíce nominací nové tváře ČSSD ve vrcholné politice. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová je má od osmi krajských organizací, o tři méně pak získal šéf české diplomacie Tomáš Petříček.

Dvě nominace – ze svého Pardubického a vedlejšího Královéhradeckého kraje – získal dosavadní místopředseda Martin Netolický. Pardubický hejtman ale avizoval, že se chce věnovat spíše regionální politice. Po jedné nominaci mají ministr kultury Antonín Staněk, místopředseda Sněmovny Tomáš Hanzel, jihočeský poslanec Ondřej Veselý, Jan Mečl z Libereckého kraje a někdejší zpravodajec Miroslav Krejčík. Žádná krajská organizace nenavrhla nynější místopředsedkyni Janu Fialovou.

ČSSD chystá řádný sjezd dva roky po brněnském, na němž funkci předsedy obhájil Bohuslav Sobotka. Tehdejší premiér kvůli neuspokojivým předvolebním průzkumům opustil stranickou roli několik měsíců poté. Po slabém výsledku ve sněmovních volbách dali funkce k dispozici i ostatní členové jeho nejužšího vedení, jejichž nástupce vybral mimořádný sjezd loni v únoru a dubnu.

Předsednictvo a ústřední výbor ale fungují stále v podobě vybrané v roce 2017. Protože by při nynějším stavu bylo nutné pořádat sjezd každý rok, sociální demokraté v březnu sjednotí funkční období všech orgánů tak, že předseda a místopředsedové odstoupí a uskuteční se nová volba.

Doporučujeme