Hlavní obsah

Hejtman: Vláda zakázala očkování proti covidu u praktických lékařů

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek.

Reklama

2. 2. 2021 12:58
aktualizováno • 2. 2. 2021 15:57

Vláda dočasně zakázala očkování proti covidu-19 u praktických lékařů, uvedl dnes hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich. Premiér Babiš říká, že to není pravda, praktici podle něj neočkují kvůli nedostatku vakcín.

Článek

Podle něj premiér Andrej Babiš (ANO) na videokonferenci s hejtmany řekl, že počítá s praktickými lékaři nejdříve až poté, co absolvují očkování prioritní skupiny v očkovacích centrech. Kraj měl vymyšlenou strategii očkování pro seniory právě u praktických lékařů.

Babiš dnes online jednal s hejtmany. „Tohle fakt nechápu. Vláda zakázala očkování u praktiků. Na videokonferenci premiér řekl, že se s nimi počítá nejdřív až po naočkování prioritních skupin v očkovacích centrech. Očkování u praktiků ale dává smysl právě pro seniory, aby nemuseli nikam jezdit. Je to úplně naruby,“ uvedl Grolich (KDU-ČSL).

Babiš ovšem později řekl, že Grolich neříká pravdu, praktici zatím nemohou očkovat v ordinacích kvůli nedostatku vakcíny. Babiš řekl, že 131 očkovacích center v Česku zatím očkuje na 145 místech. „Na zřízení praktiků jako očkovacích míst ještě není doba, protože nemáme dostatek vakcíny,“ uvedl.

Grolich prý neříká pravdu, podle Babiše opakovaně bojuje proti centrálnímu registračnímu systému k očkování. Některé nemocnice nyní pomoc praktických lékařů využívají. „Ale je to zkrátka nemocnice, která očkuje, ne praktici jako očkovací místo,“ dodal předseda vlády.

Právě seniory ve věku nad 80 let plánoval Jihomoravský kraj očkovat v obcích u praktických lékařů. Projekt představil 20. ledna v Těšanech na Brněnsku, kam si přišlo pro dávku vakcíny do zdravotního střediska skoro 50 zájemců. Projekt se měl dotknout asi 160 obcí. Grolich tehdy uvedl, že je výhodou, že senioři se nemusejí registrovat do žádného systému a mohou si pro vakcínu přijít v místě bydliště a nemusejí jezdit do nemocnice.

Vakcíny aplikují zdravotníci například na brněnském výstavišti v záložní nemocnici, kde vzniklo očkovací centrum. Do terénu do domovů seniorů vyjíždějí k očkování mobilní týmy.

Sdružení praktických lékařů dnes vydalo prohlášení, ve kterém postoj premiéra, tak jak jej popsal hejtman Grolich, kritizuje. Praktikům vadí prosazování očkování seniorů ve velkých centrech namísto v jim důvěrně známých ordinacích. „Právě pro starší generaci, která je prioritní skupinou, je očkování v přátelském a známém prostředí jednodušší a bezpečnější. Praktický lékař je pro lidi nejpřístupnější, je v lokalitě, kde přirozeně bydlí, a má jejich důvěru. Tisíce našich, především starších, pacientů vysloveně žádají, aby se mohly naočkovat u nás. Je naprosto nelogické, abychom je posílali do očkovacích center, což je pro mnoho z nich nepřekonatelně obtížné,“ uvedl předseda sdružení Petr Šonka. „Jsme připravení naplno začít očkovat ve svých ordinacích v okamžiku, kdy dostaneme k dispozici vakcíny. Umíme naočkovat minimálně 50 000 osob denně, tedy 1 000 000 lidí měsíčně. V posledních týdnech jsme udělali maximum pro to, abychom nabídli pomocnou ruku u pacientů 80+ vakcínou Pfizer v našich ordinacích. Vedla nás k tomu snaha pomoci s urychleným očkováním našich seniorů.“

Šonka připouští, že objektivním problémem je nedostatek vakcín. „Z prohlášení pana premiéra to vypadá tak, že se nyní nedostaneme ani k vakcíně AstraZeneca, která byla od začátku plánována k použití v ordinacích praktiků, a je to tak uvedeno ve strategii očkování. Nyní se zdá, že i tyto vakcíny skončí v očkovacích centrech. Je zjevné, že některé kraje jednoznačně preferují cestu zřizování očkovacích center, ať už krajských, nebo soukromých. Zájmy pacientů, kteří si přejí nechat se očkovat u svého lékaře, se v tom poněkud ztrácí,“ dodal.

Podle mluvčí Ministerstva zdravotnictví Barbory Peterové zůstává rozhodnutí skutečně na krajích „Vzhledem ke stále omezeným dodávkám se opravdu zatím vakcíny distribuují převážně do očkovacích míst. Smlouva na distribuci, kterou připravují zdravotní pojišťovny, však počítá s tím, že vakcíny budou rozváženy očkovacím místům i praktickým lékařům,“ sdělila. „Konečné rozhodnutí bude na krajích. Platí ale, že praktičtí lékaři, kteří se budou chtít zapojit, budou muset úzce spolupracovat s očkovacími místy. Až bude vakcín dostatek, budou moci očkovat i nezávisle.“

V pátek se podle ní uskuteční jednání mezi Ministerstvem zdravotnictví, praktickými lékaři a Asociací krajů. „Mluvíme spolu, domlouváme se,“ dodala Peterová.

Text jsme v 15:30 aktualizovali o výroky premiéra Andreje Babiše, v 15:50 o stanovisko Sdružení praktických lékařů a v 19 hodin o vyjádření Ministerstva zdravotnictví.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované