Článek
„Nápad natočit dokument o zámku Žerotínů vznikl tak trochu náhodou. S myšlenou vytvořit nějaký spot ze zámecké expozice jsme si pohrávali už dlouho, ostatně různá videa nebo krátké dokumenty jsou dnes běžně součástí propagace památek a muzeí. Pandemie koronaviru a přesun kultury do on-line prostoru loni na podzim tak už byl vlastně jen jakýsi poslední impuls a po dohodě s kolegy jsme začali připravovat scénář,“ uvedl kurátor Muzejního a galerijního centra Jan Anlauf.
Původně se uvažovalo spíše o kratším videu, které by se vztahovalo k nějakému exponátu. Historik Pavel Lasztovicza navrhoval zpracovat téma knihy Virtus Leonina, která je v zámecké expozici a v níž si Žerotínové nechali zpracovat svůj rodokmen. Uvažovalo se také o virtuální prohlídce expozic. Kulturní zařízení však zajistilo techniku a vytvořilo podmínky pro profesionální natáčení, proto se rozhodlo natočit dokument, který zachycuje dějiny zámku od počátku po současnost.
Zámek Kinských ve Valašském Meziříčí otevře na podzim
„Jako první jsme si museli ujasnit, co všechno by měl dokument zahrnout a jak rozdělit jednotlivé díly. Dohodli jsme se, že se budeme soustředit pouze na zámek a na to, co s ním úzce souvisí, ale zároveň jsme si uvědomovali, že nebude možné postihnout úplně vše, co se kdy na zámku odehrálo. Nakonec tedy vzniklo pět dílů, jakýchsi vybraných kapitol z dějin zámku, přičemž první se odehrává na hradě Rožnově, který sloužil jako sídlo šlechty ještě před založením zámku, a poslední končí až v současnosti, kdy se zámek stal kulturním centrem města,“ uvedl Anlauf.
Zámek je zmíněn v listině císaře Ferdinanda z roku 1539, kdy císař dal svolení Janu z Pernštejna postavit v Meziříčí zámek. Koncem 60. let 16. století prodali Pernštejnové panství Žerotínům a z iniciativy Ludvíka ze Žerotína byla v 18. století provedena velká barokní přestavba zámku, při níž dostal přibližně dnešní podobu.