Hlavní obsah

Hlavní cenu Ekofilmu v Brně získal polský snímek o přežití a lovu velryb

Foto: Seznam Zprávy

„Ilustrační foto.“

Reklama

22. 10. 20:47

Hlavní cenu na mezinárodním festivalu Ekofilm v Brně dnes získal polský snímek Velryba z Lorina režiséra Macieje Cuskeho.

Článek

Film nabízí zamyšlení, kdo ve střetu dvou mizejících světů má právo zabíjet: lovící člověk nebo lovená velryba. Ocenění si odnesly i další čtyři snímky v různých kategoriích. Všechny vítězné filmy mohou zájemci zhlédnout ještě v sobotu 23. října v brněnském Univerzitním kině Scala.

Letos se od středy konal 47. ročník festivalu, a to s podtitulem Adresa: Země. Vítězný snímek ukazuje, jak a za jakou cenu je možné přežít na jednom z nejpustších míst světa. „Film v pomalém tempu vtahuje diváka surovou kamerou do téměř surrealistické krajiny, plné stop po staletích lovu velryb. Jediný způsob, jak přežít, je starodávná a stále nebezpečná konfrontace člověka a největšího savce na světě, velrybou. Na malých člunech, s holýma rukama a primitivními oštěpy tu režisér vypráví o zvláštní symbióze člověka s přírodou,“ hodnotil snímek nizozemský filmař a architekt Jord den Hollander, který zasedl v porotě Ekofilmu.

Cenu prezidenta festivalu Ladislava Mika si odvezl slovenský dokument Zlatá země režiséra Dominika Jursy. „Považuji za důležité ukazovat, že stav životního prostředí na konkrétních místech mají ve svých rukou hlavně lidé, kteří tam bydlí. Lidé na východním Slovensku se spojili a díky vzájemné spolupráci se jim podařilo uchránit krásný kus země před velmi nešetrnou těžbou zlata. Dokázali se postarat o ten malý kousek světa, za který cítí zodpovědnost, a ukázali tak cestu nám všem,“ uvedl Miko.

Soutěžní sekci Krásy přírody vyhrál domácí snímek Český žurnál: Slepice, virus a my režiséra Filipa Remundy. Snímek je domácí reality show o soužití rodiny se slepicemi zachráněnými z klecového velkochovu. V soutěžní sekci Středoevropské filmy pak vyhrál německý film Hanební dropi o skupině nadšenců na německém venkově, kteří se rozhodnou zachránit jeden ptačí druh, kterému hrozí vyhynutí.

Finálová pětadvacítka snímků letos vzešla z 207 přihlášených filmů. Největší zastoupení mělo Německo s pěti filmy, po třech snímcích měly Česko a Nizozemsko, po dvou pak Belgie, Polsko a Slovensko. Vždy jeden film pak reprezentoval dokumentaristiku Austrálie, Francie, Indie, Itálie, Kanady, Spojených států amerických, Španělska a Velké Británie.

Loni získal hlavní cenu ruský snímek režisérů Dmitrije Špilenoka a Vladislava Grišina s názvem Losos nerka. Červená ryba. Zachycuje křehkou rovnováhu přírodních ekosystémů.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované