Hlavní obsah

Hodnota akcií Facebooku klesla nejvíce od roku 2012, důvodem je skandál se zneužitím dat uživatelů

Akcie Facebooku za celý týden klesly nejvíce od července 2012. (Video: AP, Reuters)

 

Reklama

24. 3. 2018 15:41

Akcie sociální sítě Facebook tento týden klesly o 13 procent. To byl nejhorší týdenní výkon od července 2012.

Článek

Důvodem tak výrazného propadu akcií je skandál s neoprávněným použitím dat o uživatelích sociální sítě firmou Cambridge Analytica, který vyvolal obavy o ochranu soukromí a přiměl zákonodárce na obou stranách Atlantiku zabývat se tím, jak firma nakládá s osobními informacemi uživatelů, uvedl server zpravodajské televize CNBC.

Cena akcií v pátek klesla pod 160 dolarů. Za celý týden se tržní kapitalizace Facebooku snížila o 75 miliard USD, což je v přepočtu 1,5 bilionu Kč.

Facebook vstoupil na burzu v květnu 2012 za cenu 38 dolarů za akcii. Tržní kapitalizace firmy tak tehdy činila 104 miliardy dolarů. Díky stabilnímu růstu počtu uživatelů a dominantnímu postavení na trhu s digitální reklamou akcie firmy stouply letos v únoru až na rekordních více než 195 dolarů za akcii. Nyní se tržní kapitalizace firmy pohybuje kolem 460 miliard dolarů.

Facebook dostala do problémů zpráva z minulého víkendu, podle které analytická společnost Cambridge Analytica neoprávněně získala informace o 50 milionech uživatelů Facebooku a využila je mimo jiné při vývoji softwarových nástrojů pro podporu volební kampaně Donalda Trumpa v roce 2016.

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg tento týden přiznal, že firma chybovala. Omluvil se uživatelům a slíbil zvýšit kontrolu přístupu internetových vývojářských firem k uživatelským datům.

Poslanci v USA, Británii a EU již oznámili, že si hodlají předvolat šéfa Facebooku, aby vysvětlil chování společnosti a to, jak firma nakládá s daty svých uživatelů. Společnost již začaly rovněž vyšetřovat některé úřady na ochranu osobních údajů.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované