Hlavní obsah

Horská služba v Jizerských horách po čtvrtstoletí opraví své hlavní sídlo

Foto: Jan Stránský, Seznam Zprávy

Náčelník Horské služby Jizerské hory René Mašín.

Reklama

1. 4. 2020 14:11

Horská služba dočasně opustila své hlavní sídlo v Jizerských horách. Stanici v Bedřichově čeká rekonstrukce bezmála za 13 milionů korun bez daně, hotova by měla být letos do začátku zimy.

Článek

Náhradní dispečink budou mít horští záchranáři přes letní sezonu na základně na Severáku v Hraběticích, která je menší. „Je to provizorní řešení, ale jediný možný způsob, jak zajistit letní provoz,“ řekl náčelník Horské služby Jizerské hory René Mašín.

Podle něj už mají stěhování za sebou, zabralo jim zhruba 14 dnů. Budova v Bedřichově z roku 1974 se naposledy opravovala skoro před čtvrtstoletím. Vyměnit je nutné hlavně rozvody elektřiny, rekonstrukci potřebuje topení i odpad. „Vše už dosluhovalo,“ uvedl Mašín. Bude se dělat i zateplení střechy a změní se systém vytápění. Dosud se používaly zastaralé elektrické kotle, které nahradí modernější tepelná čerpadla. „Vytápění bude ekologičtější a v nákladech bychom se měli pohybovat několikanásobně níže,“ řekl Mašín. Nyní ročně stálo vytápění budovy asi čtvrt milionu korun, u čerpadla se náklady odhadují na 50 000 korun.

Dispozičně by interiér stanice po přestavbě měl zůstat stejný, záchranáři ale získají navíc prostor, kde byly staré elektrické kotle. Podle Mašína bude sloužit pro odkládání znečištěných či kontaminovaných částí výstroje záchranářů po zásahu. „Dosud jsme je odkládali v prostorách, kde sloužíme, nebo v garáži. To už dnes není standardem,“ uvedl jizerskohorský náčelník.

Zpět na hlavní stanici by se měli horští záchranáři vrátit ještě před začátkem zimní sezony. „Kvůli výjezdům na lyžařskou magistrálu je pro nás zásadní být v zimě v Bedřichově,“ uvedl Mašín. Ze stadionu v Bedřichově vede hlavní nástupní místo pro běžkaře, kteří míří do Jizerských hor. Za zimu mají podle Mašína 800 až 900 zásahů, v létě to bývá kolem stovky.

Foto: Mapy.cz

Služebna v Bedřichově.

„Hodně častým úrazem je poranění krčku. Na Jizerské magistrále je pro běžkaře vyfrézována krásná čistá stopa. Když se pak člověk rozjede z kopce a nepodaří se mu ze stopy vystoupit a nezvládne zatočit, padá většinou právě na bok. Často jezdíme na pomoc i lidem, kteří si naplánovali příliš dlouhou nebo náročnou trasu a vyčerpáním nemohou dál. U běžkařů také relativně často jezdíme k srdečním příhodám. Každý by si měl být vědom, na co jeho fyzický fond stačí, je třeba být soudný,“ dodal Mašín.

Reklama

Doporučované