Hlavní obsah

I přes výhrady EK nebude Itálie měnit návrh svého rozpočtu

Salvini podle svých slov nechce, aby byla Itálie nadále „sluhou Bruselu“. (Video: Marek Martinovský, Reuters)

 

Reklama

24. 10. 2018 11:53

Itálie svůj návrh rozpočtu na příští rok nezmění. V rozhovoru s rozhlasovou stanicí RTL to dnes řekl vicepremiér Matteo Salvini. Evropská komise (EK) přitom v úterý rozpočtový plán italské vlády odmítla a dala Římu tři týdny na předložení návrhu nového.

Článek

Italská vláda koncem září oznámila, že na příští rok plánuje rozpočtový deficit 2,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP), což představuje trojnásobek ve srovnání s cílem předchozí vlády. Schodek by tak měl místo poklesu stoupnout z předpokládaných 1,8 procenta HDP v letošním roce. Rozpočtové plány Říma okamžitě po zveřejnění vyvolaly kritiku ze strany EU i obavy mezi investory.

„Evropská komise je dnes poprvé nucena požádat členskou zemi eurozóny o přepracování návrhu rozpočtu," uvedl v úterý místopředseda Evropské komise pro euro, sociální dialog, finanční stabilitu a kapitálové trhy Valdis Dombrovskis. „Italská vláda jde otevřeně a vědomě proti závazkům, které na sebe země vzala,“ upozornil.

Salvini dnes označil odmítnutí rozpočtového plánu za útok na italskou ekonomiku. Prohlásil, že „Brusel může klidně do Vánoc poslat dvanáct dalších psaníček“, ale kurz italské vlády se nezmění. „Itálie už nechce být sluhou hloupých pravidel,“ uvedl také vicepremiér. Upozornil nicméně, že neusiluje o odchod Itálie z eurozóny ani z Evropské unie.

Podle italské vládní koalice je zapotřebí využít rozpočtovou politiku k podpoře hospodářského růstu. „Chceme oživit ekonomiku. Když lidé více pracují, mohou více utrácet a platit daně,“ prohlásil Salvini. Plánovaný rozpočet je podle něj jedinou cestou ke snížení zadlužení Itálie. To v současnosti dosahuje zhruba 131 procent HDP a je druhé nejvyšší v eurozóně po Řecku.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované