Hlavní obsah

I stěny mají uši aneb Když si politici myslí, že nikdo neposlouchá

Foto: Profimedia.cz

Trudeau, Johnson a Macron během summitu NATO.

Reklama

19. 10. 2020 15:05

Jednu tvář pro veřejnost a druhou v soukromí. Vrcholní politici nejsou výjimkou, mají ovšem tu nevýhodu, že jejich výroky pronesené „mimo záznam“ často obletí svět a dostanou je do potíží.

Článek

Trudeau v akci

Prosinec minulého roku nebyl šťastným hned pro několik politiků, na internet se totiž dostalo video, ve kterém na zahájení summitu NATO zřejmě vtipkovali na adresu amerického prezidenta Donalda Trumpa. Z hloučku vyčníval zejména kanadský premiér Justin Trudeau, přizvukoval mu ale britský premiér Boris Johnson či francouzský prezident Emmanuel Macron.

„Zdržel se, protože si vzal čtyřicetiminutovou tiskovou konferenci,“ lze slyšet kanadského premiéra poté, co se Johnson zeptá Macrona, proč se opozdil. Trumpovo jméno na záznamu nezazní, vzhledem k jeho dlouhým nesourodým tiskovým konferencím je ovšem takřka jisté, že posměšně odkazovali právě na něho.

„Ano, ano, oznámil (…). Jenom jste sledovali, jak čelisti jeho týmu padají k zemi,“ zazní od Trudeaua ještě v závěru videa, část věty ovšem není možno zřetelně slyšet.

Reagan a jeho bombardování

Zatímco napětí mezi Spojenými státy a Sovětským svazem během studené války rostlo, bývalý americký prezident Ronald Reagan si zachovával veselého ducha. Při přípravě na pravidelné rozhlasové vysílání si totiž během testování mikrofonu dovolil uhnout z předepsaného scénáře.

„Moji Američané, jsem rád, že vám dnes mohu říci, že jsem podepsal legislativu, která navždy postaví Rusko mimo zákon. S bombardováním začneme za pět minut,“ zní z více než třicet let starého záznamu.

CBS a CNN dané poznámky nezveřejnily, některá zpravodajství k nim ovšem přistoupila jinak, a prezidentovy věty se tak objevily i na některých titulních stránkách novin. Jestli prezidentova slova někoho nepobavila, byl to Kreml, sovětské úřady je označily za „bezprecedentně nepřátelská“.

Bush a kr*tén z The New York Times

Píše se rok 2000 a bývalý americký prezident George Bush ml. pořádá v rámci své kampaně shromáždění ve městě Naperville. Prezidentský kandidát se usmívá a mává z pódia do davu plného jak svých podporovatelů, tak novinářů. V jednu chvíli se však Bush naklání ke svému příteli a zapomíná na zapnutý mikrofon.

„Je tu Adam Clymer. Kr*tén z New York Times,“ pronese Bush a jeho přítel Dick Cheney s ním okamžitě souhlasí. Televizní stanice i noviny ho následně nenechaly vyváznout snadno a jeho vyjadřování označily za nedůstojné. Bush se nikdy za svá slova neomluvil.

Kdo měl plné zuby Netanjahua?

Během summitu G20 v roce 2011 se veřejnou stala soukromá konverzace mezi bývalým americkým prezidentem Barackem Obamou a tehdejším francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym. Ten se svému protějšku z USA svěřil s tím, že nemůže vystát izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, kterého zároveň nazval lhářem.

„Ty ho máš plné zuby, ale já s ním musím jednat ještě častěji než ty,“ odvětil před devíti lety Obama. Výměna názorů tehdy neunikla skupině francouzských reportérů, kteří si ji nenechali pro sebe.

Cameronův náraz

Týden po hlasování o nezávislosti Skotska v roce 2014 zaznamenali novináři „uklouznutí“ tehdejšího předsedy britské vlády Davida Camerona. Ten se svěřil bývalému starostovi New Yorku o svém hovoru s Alžbětou II., během kterého měla královna vyjádřit spokojenost s výsledkem referenda. Prý radostí přímo „vrněla“.

Skotové tehdy nezávislost odmítli, královna by však měla být politicky neutrální a je zvykem, že soukromé rozhovory s ní by měly zůstat mimo jakýkoliv záznam. Cameron se později nechal slyšet, že je z celé záležitosti v rozpacích, a za incident se omluvil.

O změně klimatu se nevtipkuje

„Čas nic neznamená, když vám voda začne dosahovat ke dveřím,“ pronesl před pěti lety bývalý australský ministr pro imigraci Peter Dutton. Smíchem mu odpověděl tehdejší premiér Tony Abbott, skeptik v oblasti změny klimatu navzdory vysoké uhlíkové stopě, která v Austrálii vychází na jednoho občana.

Vtip o stoupající hladině moře v okolí tichomořských ostrovů zazněl před jednáním o přesídlení syrských uprchlíků. Veselí zúčastněné přešlo poté, co bylo poukázáno na mikrofon v jejich blízkosti. Ještě ten samý rok Abbott na postu premiéra skončil.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované