Hlavní obsah

Izraelci boří „bojové“ tunely Hizballáhu. Měří i 200 metrů

Izraelská armáda začala odhalovat tajné tunely z Libanonu. (Video: Zuzana Lachnitová, Reuters)

4. 12. 2018 16:20

Izraelská armáda v úterý zahájila operaci, jejímž cílem je odhalit a zničit tajné tunely vedoucí z Libanonu do Izraele. Vyhloubili je především bojovníci hnutí Hizballáh.

Článek

Izrael podle mluvčího izraelské armády Jonathana Conrica o řadě těchto tunelů ví. „Považujeme aktivity Hizballáhu za evidentní a flagrantní porušení izraelské autority,“ oznámil agentuře Reuters s tím, že armáda v rámci celé operace zůstane v Izraeli a zároveň se chystá posílit kontrolu hranic. Mluvčí ministerstva zahraničí tunely dokonce označil za „bojové“.

Conricus podle BBC též uvedl, že izraelská armáda se nyní soustředí na konkrétní tunel, jenž vede z Libanonu směrem do Izraele. Údajně je dlouhý nejméně 200 metrů, z čehož 40 metrů by se mělo nacházet na izraelském území.

Hizballáh založily v roce 1982 íránské revoluční gardy. Šíitské hnutí s Izraelem vedlo několik válečných konfliktů, poslední v roce 2006. Jeho vojenské křídlo podle Reuters neustále sílí. Je mimo jiné zapojeno do syrské války, kde stejně jako Írán bojuje na straně tamní vlády.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené