Hlavní obsah

Reportéři Seznamu: Jak právníci připravili první hromadnou žalobu v Česku, kde se hromadné žaloby nepodávají

10. 9. 2018

Reportéři Seznamu: S Vojtěchem Blažkem o vývoji žalob v aféře Dieselgate. (Video: Lukáš Sál)

U soudu pro Prahu 8 tiká už rok pod nenápadnou spisovou značkou 22 C 65/2017 spor, jaký v Česku ještě nebyl. A přidávají se k němu další lidé. Jde o spor v aféře Dieselgate.

Článek

Hromadné žaloby v Česku stále nemají takovou tradici jako v jiných zemích. Jako průlomová se může ukázat kauze Dieselgate. I Češi se v ní rozhodli žalovat německou automobilku kvůli nepovolenému software, který umožňoval vozidlům snižovat emise oxidu dusíku při laboratorním testování.

Žalujících je v tuto chvíli podle informací Seznamu už na dva tisíce. Vysoudit chtějí skoro půl miliardy.

„Advokátní kancelář přišla s konceptem, kdy vlastně to hromadná žaloba je - i není,“ popisuje reportér Vojtěch Blažek. „Nelze říct, zda budou úspěšní. Nicméně soud už v jednom vyjádření, které ve věci proběhlo, predikoval, že to nemá příliš velkou šanci. Právě proto, že u nás hromadné žaloby nemáme. Ale Městský soud v Praze to odmítl s tím, že i toto bude předmětem dokazování u soudu.“

Jak si čeští spotřebitelé stojí? Kolik chtějí peněz a jakou mají šanci? I na to se Sabina Slonková ptala Vojtěcha Blažka. Podrobnosti v úvodním videu.

Interview je součástí pořadu Reportéři Seznamu, který můžete v premiéře sledovat na Televizi Seznam každé druhé pondělí od 20:30.

Jak naladit Televizi Seznam u vás doma? Praktický návod ZDE.

Reportéři Seznamu (celý pořad): O rozvodové bitvě Petry a Jiřího Paroubkových. O tvářích letošních voleb. A o aféře Dieselgate. (Video: Lukáš Sál, Seznam.cz)

Doporučujeme

Další zprávy

  • Čeští fotbalisté postoupili na Euro 2020

    Česká fotbalová reprezentace si čtvrteční výhrou 2:1 nad Kosovem v Plzni zajistila přímý postup na mistrovství Evropy 2020. Skóre otevřel v 50. minutě hostující Atdhe Nuhiu, za domácí se v 71. minutě trefil Alex Král a postupovou branku vstřelil v 80. minutě Ondřej Čelůstka. Utkání sledovalo necelých 11 tisíc diváků.

    Šampionát se v příštím roce uskuteční ve 12 městech v různých evropských zemích. Ze skupiny postupuje tým trenéra Jaroslava Šilhavého společně s Anglií. Za účast na Euru by Fotbalová asociace ČR měla od UEFA zinkasovat nejméně 237 milionů korun.

  • Zeman: Zimola by neměl zakládat novou stranu

    Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola je podle prezidenta Miloše Zemana jednou z mála výrazných osobností ČSSD. Před založením nové strany by ho hlava státu varovala. Zeman to řekl ve čtvrtek v televizi Barrandov. Bývalý jihočeský hejtman Zimola ve středu uvedl, že požádal o registraci hnutí Změna 2020.

    Pokud by Zimola založil vlastní politickou stranu, bylo by to podle prezidenta štěpením atomů. „Je to jedna z mála výrazných osobností sociální demokracie, tak ať pro tuto stranu pracuje, ať občas snese nějakou porážku, ale věřím, že nakonec třeba krajské volby pro něj mohou být úspěšné,“ uvedl na Zimolovu adresu.