Hlavní obsah

Jak se bojuje o stomilionovou dotaci? I větou, že Česko není Německo

Reportéři Seznamu z 19. 8. 2019: Ještě lepší toasty, než jste čekali. Reportér Vojtěch Blažek o stomilionové dotaci pro Penam. (Video: Lukáš Sál)

 

Reklama

23. 8. 2019 18:23

Příběh dotace na toustový chleba se stal symbolem bruselského auditu o střetu zájmů českého premiéra.

Článek

Nejdřív před dvěma lety prolobbovali manažeři Andreje Babiše změnu pravidel pro čerpání dotací tak, aby si mohly velké firmy uloupnout víc peněz. A pak začaly premiérovy firmy, toho času zaparkované ve svěřenském fondu, o dotace žádat a peníze inkasovat. Mezi nimi i 100 milionů korun na inovační linku na výrobu toustového chleba Penam. Reportér Seznamu Vojtěch Blažek nyní nashromáždil veškerou dokumentaci k případu a zrekonstruoval, jak to s penězi na onen chléb celé bylo.

„Aby pekárna 100 dotačních milionů získala, musela podle nastavených podmínek použít vlastní výzkum. Když to zjednoduším, musela zásadním způsobem inovovat stávající výrobu chleba, aby byl výsledný produkt nový, objevný,“ říká reportér Blažek. „Audit Evropské komise oba dva body zpochybňuje. Říká, že pekárna nedoložila, že by nějak zásadně zkoumala, inovovala. A zároveň říká, že i výsledný chléb je podle jejího názoru možná trochu vylepšený, ale vlastně obyčejný. Možná méně slaný, možná vydrží déle v kredenci, ale jinak je obyčejný. Jinými slovy se z evropského auditu dá vyčíst, že tady máme za 100 milionů korun jenom tři nové druhy chleba.“

Premiér Andrej Babiš kompletně celý bruselský audit zpochybnil, zástupci společnosti Agrofert pak rozporovali bod po bodu.

Jak konkrétně hájili projekt toastového chleba? „Tvrdí, že linka byla inovativní. K námitce evropských auditorů, že nemohlo jít o zásadní inovaci, protože jiná pekárna z holdingu – v Německu – už stejnou technologií peče od roku 2013, říkají, že nejde o stejnou technologii,“ říká Vojtěch Blažek. „Dále například upozorňují, že ona pekárna s podobnou linkou se nachází v Německu, ale my jsme v Česku. A že nikde v žádostech neuváděli, že by se mělo jednat o jaksi celoevropskou inovaci. A na to zase odpovídají evropští auditoři: je tady rozsudek Evropského soudního dvora. Říká, že na takto shora řízené firmy, které jsou rozmístěny v různých zemích, se dotační podmínky vztahují tak, jak tvrdíme. To znamená, že nemohlo jít o inovaci, když se o to pár set kilometrů dál už podobně vyrábí.“

Kontroloval někdo práci úředníků, kteří o té dotaci rozhodovali? Jak reagovalo na zjištění auditorů Ministerstvo průmyslu a jak se vlastně prověřuje, jestli jsou peníze použity účelně? Podrobnosti v rozhovoru Vojtěcha Blažka s investigativní novinářkou Sabinou Slonkovou v úvodním videu.

Interview je součástí pořadu Reportéři Seznamu, který můžete v premiéře sledovat každé pondělí od 20:30 na TV Seznam. Anebo si jej můžete pustit ze záznamu níže.

Jak naladit Televizi Seznam? Praktický návod ZDE.

A sledujte nás také na Facebooku.

Reportéři Seznamu z 19. 8. 2019: Pražská přetlačovaná. Ještě lepší toasty, než jste čekali. A smrt na železné oponě. (Video: Lukáš Sál)

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované