Hlavní obsah

Mamablog: Jak vybrat pro dítě autosedačku a na co si dát pozor

23. 6. 2019

Dnes se doporučuje co nejdéle vozit dítě v autosedačce proti směru jízdy. (Video: Zuzana Hodková, Seznam.cz)

Pravidelný pořad pro mámy od mámy. V něm deník 13měsíční holčičky Edy a také tip na výběr autosedačky.

Článek

Autosedačky jsou pro přepravu dětí vozem povinné. Jakou vybrat? A podle čeho? Jinou musí mít novorozenec, jinou batole a jinou školák.

Od miminka po školáka

Pro miminka jsou nejčastější takzvaná vajíčka – tedy sedačky, které mají madlo, aby se daly přenášet a které se mohou s adaptéry připevnit na podvozek kočárku. V takové autosedačce většinou miminko vydrží zhruba rok.

Další sedačky jsou pak pro děti do zhruba osmnácti až pětadvaceti kilogramů a třetí kategorie jim vydrží, dokud nebudou vážit 36 kilogramů.

Na každé autosedačce musí být uvedena zkušební značka, která je zárukou, že výrobek splňuje testy evropské normy. A pokud chcete mít tu nejbezpečnější, podívejte se na výsledky nezávislých testů v Česku nebo v Německu – dvakrát ročně testuje německý ADAC ty nejnovější modely autosedaček.

Při samotném výběru je pak rozhodující, jestli už dítě sedí. Neznamená to ale, že by mělo okamžitě dostat novou sedačku umístěnou po směru jízdy. Naopak. „V dnešní době se doporučuje, aby děti co nejdéle jezdily proti směru jízdy,” říká Petr Horáček z Baby Direkt. V severských zemích jezdí děti proti směru jízdy až zhruba do pěti let.

Kotvící prvky

Dalším krokem před nákupem sedačky je kontrola vozidla. Nebo spíš jeho kotvících prvků. Většina rodičů totiž zná isofix. Méně jich už zná Top Tether – přídavnou kotvu, která zabraňuje rotaci sedačky.

Pokud můžete, vyzkoušejte, jak se dítěti v sedačce sedí a jak sedačka pasuje do vašeho auta. V menších modelech totiž děti nemusí mít dostatečný prostor na nohy.

Zjistěte si také, zda je sedačka polohovatelná, jestli je polohovatelná opěrka hlavy, ale třeba i to, zda se dá vyprat potah.

Doporučujeme

Další zprávy

 • Příčinou vážné nehody u Milína bylo zřejmě nedání přednosti

  Příčinou sobotní vážné nehody tří osobních aut u Milína na Příbramsku bylo zřejmě nedání přednosti. Při kolizi se zranilo osm lidí, z toho sedm těžce. Okolnosti nehody policisté dál vyšetřují. Událost se stala po 21:00 na silnici I/66, která vede z Milína do Příbrami. Cestující museli z havarovaných aut vyprošťovat hasiči. Policie v sobotu uvedla, že havarovala čtyři auta. Dnes jejich počet opravila, stejně jako počet těžce zraněných. Podle sobotních informací bylo vážně zraněno šest lidí a zbytek lehce.

 • V jihočeských Chlumanech evakuovali hasiči kvůli dešti 15 lidí

  Jihočeští hasiči měli v sobotu večer až do půlnoci 30 zásahů kvůli prudkému dešti. V Chlumanech na Prachaticku evakuovali 15 lidí, jejich domy zalila voda z rozvodněného potoka a z rybníka. Hasiči čerpali vodu ze sklepů, odklízeli stromy.

 • V Zoo Dvůr Králové naložili pět nosorožců pro cestu do Rwandy

  V Zoo Dvůr Králové nad Labem dnes ráno naložili pět vzácných nosorožců černých pro cestu do středoafrické Rwandy. Do tamního národního parku Akagera by měli po leteckém převozu dorazit v pondělí dopoledne. Ve Rwandě mají zvířata podpořit v minulosti vyhubenou populaci nosorožců. Jde o dosud největší transport nosorožců z Evropy do Afriky.

 • Počet obětí v Kambodži, kde se zřítila budova, vzrostl na 15

  Patnáct mrtvých a 24 zraněných si podle nejnovější bilance vyžádalo sobotní zřícení sedmipatrové rozestavěné budovy v pobřežním městě Sihanoukville na jihozápadě Kambodže. Informovala o tom dnes agentura AP. Oběťmi jsou stavební dělníci, kteří v domě i přespávali.

  V souvislosti s tímto neštěstím byli zadrženi čtyři čínští občané, kteří měli stavbu na starosti. Místní tisk uvedl, že ji financuje právě Čína.