Hlavní obsah

Jako z Lvího krále: Dospělý pavián pečoval o lvíče. Konec byl nevyhnutelný

Video z Krugerova národního parku v Jihoafrické republice: Dospělý pavián unesl lví mládě, o které se staral a nosil mu potravu. (Video: AP)

 

Reklama

6. 2. 2020 20:34

Kurtu Schultzovi, řediteli společnosti Kurt Safari, se v Krugerově národním parku v Jihoafrické republice podařilo zachytit neobvyklou situaci. Dospělý pavián byl přistižen, jak unáší malé lvíče, o něž se následně staral.

Článek

Kurt Schultz šel toho rána – 1. února – do parku fotit. A povšiml si skupiny neklidných paviánů, kteří byli až neobvykle rozrušení. Po půl hodině čekání spatřil dospělého samce, jak nese mládě lva.

Tento výjev není až tak neobvyklý – paviáni jsou všežravci a vedle různých plodů, travin či hmyzu nepohrdnou ani masem. Zaznamenány byly případy, kdy skupina dospělých jedinců lovila zajíce, kočkodany nebo mláďata lvů či leopardů. Ovšem v Krugerově parku začal samec o mládě pečovat. Místo, aby ho zabil, staral se o lvíče a nosil mu jídlo.

Jak popsal Kurt Schultz na svých webových stránkách (externí odkaz zde): „Zpočátku jsem si myslel, že jde o samičku paviána. Ale později se ukázalo, že to byl samec.“

Mládě podle něj vypadalo vyčerpaně, ale nebylo na něm patrné žádné viditelné zranění. Zhruba po další půlhodině Schultz odešel. „Za 20 let, co žiji v jižní Africe a provádím po parku, jsem byl svědkem toho, jak paviáni brutálně zabíjejí mláďata leoparda nebo lva. Ale nikdy jsem neviděl takovou péči a pozornost věnovanou mláděti.“

Foto: www.kurtsafari.com

Chování paviána k mláděti je neobvyklé. Většina mláďat se stane potravou těchto opic.

Schultz dále napsal, že lvíče je nepochybně po smrti: „Nevidím šanci, že mládě přežije, protože smečka paviánů byla blízko. V tomto je příroda krutá.“

Přestože mu bylo jasné, jaký osud lvíče potká, ani nepřemýšlel o tom, že by se do situace vložil. „Důležité je nezasahovat. Příroda má své vlastní zákony.“

Netradiční chování paviána připomíná ukázku z Disneyho filmu Lví král. Konkrétně jde o scénu, kdy mandril Rafiki drží lvíče Simbu a ukazuje ho ostatním zvířatům.

Podle aplikace Latest Sightings, která umožňuje návštěvníkům dokumentovat své zážitky a zkušenosti z parku v reálném čase, přišlo několik hlášení, že mládě nepřežilo.

+7

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:
Krugerův národní park

Doporučované