Hlavní obsah

Jediná „Matka bomb" zabila v Afghánistánu desítky lidí

Matka všech bomb zabila 36 radikálů, tvrdí po útoku USA.

 

Reklama

14. 4. 2017 10:36

Podle afghánského ministerstva obrany nebyl zraněn žádný civilista, informace však nelze ověřit.

Článek

Skoro 10 tisíc kilogramů těžkou a 9 metrů dlouhou bombu GBU-43 známou jako „Matka všech bomb” shodili ve čtvrtek Američané na pozice radikálního hnutí Islámský stát v Afghánistánu. Tamní ministerstvo obrany v pátek oznámilo, že při explozi zahynulo 36 radikálů.

„Žádný civilista zraněn nebyl, zničena byla pouze základna, odkud IS v provincii podniká útoky," uvedl mluvčí afghánského ministerstva obrany. Doplnil, že útok byl proveden v koordinaci s afghánskou vládou, aby se zabránilo civilním obětem. Největší nejaderná bomba zničila podle oficiální zprávy také zásoby zbraní radikálů.

Agentura Reuters nicméně k události poznamenala, že informace o tom, že se nálet obešel bez civilních obětí, nebylo zatím možné nezávisle ověřit.

Donald Trump nálet amerického letectva pochválil, nazval ho „další úspěšnou prací". Kritikou naopak nešetřil bývalý afghánský prezident Hamid Karzai.

Tweet: Tohle není válka kvůli terorismu. Ale nelidské a brutální zneužití naší země pro testování nových nebezpečných zbraní. Afghánistáne, je to na nás, abychom USA zastavili.

USA bombu otestovaly již v roce 2003. Od té doby čekala na svůj první ostrý start. Letectvo ji namířilo na jeskynní systém v provincii Nangarhár. Měli se tam ukrývat radikálové Islámského státu. Spojené státy tak pokračují v protiteroristické misi, při které o víkendu zahynul jeden voják.

Provincie Nangarhár je považována za jednu z oblastí, v níž se přívrženci Islámského státu pohybují ve stovkách. Nachází se na hranici s Pákistánem.

USA svrhly na Afghánistán svoji nejsilnější nejadernou bombu. (Video: Marie Vladyková)

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované