Hlavní obsah

Jediný přeživší nehody Kellnerova vrtulníku chce vypovídat

Foto: Jaroslav Legner / CNC / Profimedia, Profimedia.cz

David Horváth na archivním snímku.

Reklama

8. 4. 6:09
aktualizováno • 8. 4. 7:00

Jediný přeživší nehody vrtulníku, při níž zahynul nejbohatší Čech Petr Kellner a další čtyři lidé, má zájem vypovídat. David Horváth se nyní zotavuje na Aljašce.

Článek

Osmačtyřicetiletý Horváth, bývalý český reprezentant ve snowboardingu, skončil ve vážném stavu v nemocnici Providence Alaska Medical Center v Anchorage. Podle Clinta Johnsona z amerického Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě (NTSB) je Horváth sice ochotný vypovídat, ale zatím toho není schopen. „Zřejmě to chvíli potrvá,“ cituje Anchorage Daily News Johnsona.

Horváthův stav se na konci minulého týdne lepšil a zástupci nemocnice ve středu ČTK řekli, že tohoto pacienta již nemají v evidenci. Zda to znamená, že byl Horváth z nemocnice propuštěn, není ovšem jasné, Horváthovo jméno mohlo být vyřazeno ze seznamu pacientů, o jejichž stavu může nemocnice podávat informace.

NTSB zřejmě začátkem příštího týdne zveřejní předběžnou zprávu o nehodě vrtulníku, řekl Johnson podle portálu Alaska ́s News Source bez dalších podrobností. Vrak havarované helikoptéry Airbus AS350B3 byl převezen do Anchorage, kde ho zkoumá dvanáctičlenný tým vyšetřovatelů.

Johnson portálu Alaska ́s News Source řekl, že se jim podařilo získat část elektroniky k palivovému systému vrtulníku. Na ni se ukládají data o tlaku, rychlostech a teplotách. Tyto informace by mohly pomoci při vyšetřování, a tak NTSB tuto elektroniku poslal výrobci vrtulníku do Francie k další analýze. Tým NTSB našel také vysílací zařízení, které v případě havárie dokáže o nouzové situaci uvědomit záchranáře a předat jim GPS souřadnice stroje. V případě nehody vrtulníku, v němž letěl Kellner, záchranáři žádnou takovou informaci z doposud nejasných důvodů nedostali.

„Záchranné koordinační centrum toto upozornění nedostalo. Takže se budeme pídit po tom, proč se tak stalo,“ řekl Johnson. „Nevím, jestli to (zařízení) bylo poškozené. Našli jsme ho, ale teprve ho vyhodnocujeme,“ dodal. Uvedl také, že do týmu vyšetřovatelů byl speciálně kvůli tomuto případu povolán expert, který se zabývá šancí lidí nehodu přežít.

Kellner ve svých 56 letech zahynul, když si se skupinou průvodců a známých vyrazil na heliskiing, při němž jsou jezdci na lyžích nebo snowboardu vysazováni z vrtulníku do volného terénu. Vrtulník však severně od největšího aljašského města Anchorage narazil do hory poblíž ledovce Knik a pak se valil několik set metrů po svahu dolů.

Kromě Kellnera přišli při havárii z 27. března o život také český trenér snowboardingu Benjamin Larochaix, pilot Zachary Russell a dva horští vůdci: Gregory Harms a Sean McManamy. Přežil pouze David Horváth.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované