Hlavní obsah

Jihlava připravila místo pro bezdomovce, kteří budou v karanténě

Foto: Unsplash - Mihaly Koles

Ilustrační snímek.

Reklama

23. 10. 2020 12:51

Jihlava připravila ubytování pro bezdomovce ve městě, kteří by měli být kvůli covidu-19 v karanténě. V jedné z městských budov už bylo tento týden nachystaných 11 lůžek, do budoucna by jich tam mělo být 20.

Článek

Potřebnost takového zařízení se podle ředitele městské policie Jana Frence ukázala asi před dvěma měsíci, kdy bylo potřeba ubytovat dva lidi propuštěné z nemocnice, kteří měli být ještě v karanténě. Tehdy ještě mohli zůstat v noclehárně Havaj, která jinak funguje jako zimní sociální služba. Noclehárna ale bude přes zimu určená lidem bez domova, kteří jsou zdraví.

„Ty, kteří jsou nemocní, s nimi nemůžeme promíchat,“ uvedl Frenc. Lidé v karanténě se nemohou volně pohybovat mezi ostatními. „Pokud by porušovali karanténu, tak se dokonce dopouštějí trestného činu,“ řekl.

Krizový štáb ve městě proto pro tento účel vybral další objekt, kde by lidé mohli zůstat po dobu karantény. Místnosti tam budou vytápěné, lidé se tam budou moci umýt. Aby budovu neopouštěli, budou mít podle ředitele zajištěné i stravování.

V padesátitisícové Jihlavě se podle odhadu městské policie pohybuje okolo stovky bezdomovců. „Jenom za letošek jich je okolo osmi desítek, se kterými jsme měli nějaké problémy,“ řekl Frenc. Vyšší počet lidí bez domova ve městě podle něj souvisí i s tím, že do tamní protialkoholní záchytné stanice sváží opilce policie z celého kraje.

Reklama

Doporučované