Hlavní obsah

„Jsem vyděšená, co se tu 30 let od revoluce děje.“ Kamila Moučková se pustila do Zemana, Babiše a vyznavačů pivní kultury

Výzva s Kamilou Moučkovou: O protivládních demonstracích, kritice prezidenta Zemana a okupaci Československa. (Video: Jiří Kubík, Seznam Zprávy)

 

Reklama

21. 8. 2019 13:38

Před 51 lety, po příjezdu tanků Varšavské smlouvy, ohlásila národu z televizní obrazovky, že je Československo okupovanou zemí. Rok poté, kdy nastala takzvaná „normalizace“ a bylo přikázáno okupaci nazývat „bratrskou pomocí“, byla Kamila Moučková vyhozená z televize. Až do listopadu 1989 ji komunisté dovolili dělat nanejvýš uklízečku. Televizní legenda, která na jaře oslavila 91. narozeniny, byla hostem Výzvy.

Článek

„Zaplať pánbůh za ty demonstrace. Bojím se, že je ohrožena demokracie a plíživě se blíží doba, kdy začne diktát mocných lidí,“ říká Kamila Moučková. Přijala pozvání od spolku Milion chvilek pro demokracii, aby ve středu 21. srpna promluvila na Václavském náměstí na vzpomínkové akci k událostem ze srpna 1969.

Tehdy, rok po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa, byly násilně potlačeny protesty lidí, kteří se s okupací odmítali smířit. Proti rebelujícím Čechům zasahovali „znormalizovaní“ Češi. Akce takzvaných Lidových milicí a Státní bezpečnosti si vyžádaly pět mrtvých a řadu vážně zraněných.

Pivní kultura vs. morálka

Kamila Moučková ve Výzvě tehdejší situaci ve společnosti přirovnává k té současné: na jedné straně lidé, kteří se odmítají smířit s problémy mocných, na druhé ti, kteří se podřídí bez problémů.

„Jsem vyděšená z toho, co se tady děje,“ říká s neskrývaným rozčilením žena, která – jak sama zdůrazňuje – se dočkala demokracie až ve svých 61 letech. A teď se o ni bojí.

Vadí jí, že se k moci dostal Andrej Babiš, člověk spojený s mnoha skandály a osobními problémy: „Je to několikrát potvrzený spolupracovník StB, který má své miliardy a přes ně má své kšefty a trafiky. Ať si je opatruje. Ale ať nechce vládnout této zemi.“

Kamila Moučková nerozumí tomu, proč má Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman, který za ním stojí, tak velkou podporu voličů. „Děsí mě, že lidé chtějí málo. Mít svatý pokoj. Někam si zalézt, říct si: Nemáme hlad. A večer si dojít do hospody na pivo,“ říká Kamila Moučková. „Říkám tomu pivní kultura. Kde je ale morálka a odpovědnost?“

„Že se nestydíte, pane prezidente!"

Od prezidenta Miloše Zemana dostala Kamila Moučková v říjnu 2013 státní vyznamenání, v tom roce s ním také naposledy mluvila: „Měla jsem už tenkrát problém přijmout od něj vyznamenání, ale moje dcery mi říkaly: Mami, neblbni, dostáváš to za to, co si pro tuto zemi udělala. Tam bude vždycky nějaký Zeman. Bohužel už ne Havel.“

Na otázku, co by dnes Zemanovi řekla, kdyby se potkali, Kamila Moučková bez zaváhání odpověděla: „Ze se nestydí! Je to škoda, že tenhle vzdělaný a chytrý pán se dostal do této situace. Nevím, jestli je tak nemocný. Mně je 91 let a jsem ráda, že mi to ještě myslí. Obávám se, že tam je nějaká porucha. To není možné, aby se tohle s člověkem stalo.“

V rozhovoru Kamila Moučková odpovídá i na otázky, jak se zpětně vyrovnávala s tím, že byla dcerou vysokého komunistického pohlavára Viléma Nového, který ji hned po válce přihlásil do KSČ a ona se pak díky tomu v 50. a 60. letech stala televizní tváří komunistického režimu.

„Komunisti měli být mimo zákon"

Proč se v době, kdy ji komunisté po roce 1969 nedovolili dělat žádnou kvalifikovanou práci, nerozhodla pro emigraci, i když nabídky měla z různých zahraničních rozhlasových stanic?

A jak reagoval Václav Havel, když mu v době listopadové revoluce 1989 navrhla postavit komunisty mimo zákon?

Rozhovor s Kamilou Moučkovou sledujte ve videu umístěném nahoře v textu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované