Hlavní obsah

Kamera v autobuse vás pozná. V Kazachstánu zaplatíte pomocí obličeje

Svět bez obalu z 10. 11. 2019: Technologie na rozpoznávání tváří se v Kazachstánu začala používat v autobusech. Cestující s její pomocí platí za lístky. (Video: Milan Šíma, RFE/RL)

 

Reklama

16. 11. 2019 13:00

V Kazachstánu začali v prostředcích hromadné dopravy testovat technologie na rozpoznávání tváří.

Článek

V několika autobusech, které brázdí kazažské hlavní město Nur-Sultan, mohou cestující nakupovat lístky pomocí aplikace, která se nazývá FacePay.

„Aplikace je jednou z možností, jak platit. A rozhodnutí o způsobu platby bude na každém cestujícím,“ popisuje jeden z pracovníků tamního dopravního podniku. Pokud jde o platbu přes aplikaci, budou podle něj všechna data pasažérů přidána do bankovní databáze: „A banka bude mít možnost je chránit.“

Přesto se někteří z oslovených cestujících svěřili s obavou, že celý systém otevře možnosti, jak narušovat jejich soukromí.

„Existuje nebezpečí, že biometrická data, osobní údaje každého občana, by mohla uniknout a být zneužita. A to k různým účelům,“ svěřila se pasažéřka reportérům Rádia Svobodná Evropa. Další však namítl: „Není nutné platit hotově. Peníze se odečtou hned z vaší karty. Celý proces se tím urychlí. A je to pohodlné i pro řidiče. Myslím, že je to dobrá věc.“

Systém je zatím nainstalován jen ve dvou autobusech a využití zůstává dobrovolné.

Kamery na rozpoznávání tváří jsou vyrobeny čínskou firmou Hikvision, která je kontrolována čínskou vládou.

Firma Hikvision a sedm dalších čínských technologických firem se nedávno dostaly ve Spojených státech na černou listinu společností, které porušují lidská práva čínských minorit na západě Číny a byly na ni uvaleny sankce.

Podrobnosti v úvodní reportáži. Video je součástí pořadu Svět bez obalu, jehož archiv najdete tu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované