Hlavní obsah

Těžší matematika se projeví. Pro přijetí na SŠ někde stačí výrazně méně bodů

Foto: Ground Picture, Shutterstock.com

Od začátku týdne mají školy k dispozici výsledky přijímacích zkoušek. (Ilustrační snímek)

Střední školy a gymnázia už mají výsledky přijímacích zkoušek. Podle některých ředitelů byly letošní testy oproti loňským výrazně těžší v matematické části. Někde tak uchazečům může stačit pro přijetí i o deset bodů méně.

Článek

Uchazeči o místa na gymnáziích a středních školách mají od pondělí možnost nahlédnout do spisů přijímacího řízení. Dozví se v nich, jak si u přijímaček bodově vedli a mohou nahlédnout i do svých záznamových archů s odpověďmi.

Zda se ale zájemci dostali na preferované školy, bude jasné až ve čtvrtek 15. května, kdy budou výsledky zveřejněny na webech škol a na přihlašovacím portálu DiPSy.

Podle ředitelů středních škol a gymnázií, které Seznam Zprávy oslovily, se letošní výsledky oproti těm loňským liší hlavně v matematické části. Ta byla podle pedagogů i žáků před rokem výrazně lehčí než obvykle, což tehdy potvrdil i sám Cermat.

„Když všichni vidí, kolik mají letos bodů a mají jich méně než loni, tak se obávají, že se na ty školy nedostanou. Matematika ale byla letos výrazně těžší než vloni, takže menší počet bodů mají všichni,“ upozorňoval před panikou už na konci dubna pražský radní pro školství Antonín Klecanda (STAN) v pořadu Ptám se já.

Poslednímu přijatému stačilo o deset bodů méně

Slova radního nyní potvrzují oslovení ředitelé středních škol a gymnázií, kteří již mají výsledky k dispozici.

„Výsledky zkoušek jsou letos horší v porovnání s rokem 2024. Pouze se to ale vrátilo na podobná čísla jako předchozí období, protože loni byla matematická část abnormálně lehká,“ uvedla pro Seznam Zprávy Renata Schejbalová, předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií ČR a ředitelka pražského Gymnázia Nad Štolou.

Podobný trend potvrzuje i ředitel brněnského Gymnázia na Slovanském náměstí Dalibor Kott: „Na našem čtyřletém gymnáziu byl loni průměr všech uchazečů 37,62 bodů z maximálních 50 bodů. Letos je průměr všech řešitelů 30,64 bodů. To je údaj, který mnohem více koreluje s předcházejícími roky.“

V důsledku těžší matematické části u letošních přijímacích zkoušek tak stačilo některým uchazečům mnohem méně bodů pro přijetí, jak potvrzuje i ředitel Gymnázia J. K. Tyla v Hradci Králové Tomáš Měkota. „U posledního přijatého žáka na naší škole je letos rozdíl zhruba deset bodů oproti loňsku. Průměr letošních výsledků je necelých 30 bodů a loni to bylo skoro 38 bodů,“ říká.

„Těžší přijímačky nevadí,“ shodují se ředitelé

Oslovení ředitelé se shodli, že těžší varianta přijímacích zkoušek je spravedlivější než ta lehčí z loňského roku. Podle mnohých totiž lépe rozděluje uchazeče na ty, kteří mají vrozený talent a ty, kteří se pouze „nadrtili“ na zkoušky.

„Problém by byl, když nastane situace opačná, jako tomu bylo minulý rok. Ty zkoušky mají za úkol děti rozřadit a pokud by byly příliš jednoduché, tak nesplňují účel,“ uvedl ředitel Masarykovy střední školy chemické v Praze Jiří Zajíček.

Jeho slova potvrdil údaji z loňského roku i ředitel Smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia Radko Sáblík: „Loni nám křivka bodové úspěšnosti zájemců úplně vylétla. Bylo asi 300 uchazečů, kteří měli v matematické části 45 a více bodů z celkových 50. To se letos naštěstí neopakovalo.“

Shoduje se s ním i ředitel brněnského gymnázia Dalibor Kott: „Vloni chyběla v matematické části tzv. logická úloha na závěr. Jestli můžu mluvit takhle za gymnázia, tak my jsme určitě rádi za těžší přijímačky, než ty které byly loni. Letošní varianta mnohem lépe rozdělí uchazeče podle dovedností.“

Zda se slova ředitelů středních škol a gymnázií potvrdí a matematická část letošních přijímacích zkoušek byla opravdu těžší než v loňském roce, ukážou až celostátní výsledky. Ty budou k dispozici ve čtvrtek.

Doporučované