Hlavní obsah

Kandidáta na brazilského prezidenta na mítinku pobodal útočník

Útočník měl zřejmě osobní a náboženský motiv.Video: Reuters

 

Reklama

7. 9. 2018 7:50

Krajně pravicový politik s mnohdy radikálními postoji po útoku nožem utrpěl poranění jater a ztratil značné množství krve. Po úspěšné operaci je mimo přímé ohrožení života.

Článek

Brazilského kandidáta Jaira Bolsonara ve čtvrtek útočník pobodal nožem během předvolebního mítinku ve městě Juiz de Fora ve východobrazilském státu Minas Gerais. Podle lékařů mu poranil játra a způsobil vážnou ztrátu krve. Pachatel, kterého zadržela policie, měl prý k útoku osobní a náboženské důvody, uvedla agentura AFP.

Krajně pravicový politik, kterého předvolební průzkumy řadí mezi favority, byl podle lékařů do nemocnice přivezen v kritickém stavu, absolvoval úspěšnou operaci a nyní je mimo přímé ohrožení života.

„Jeho vnitřní zranění byla vážná a ohrožovala pacientův život,“ řekl na tiskové konferenci chirurg Luiz Henrique Borsato, který oběť útoku operoval.

Podle policie na něj zaútočil čtyřicetiletý Adélio Bispo de Oliveira a zatím není zřejmé, zda měl jeho čin politický motiv. Při výslechu podle policistů řekl, že měl k útoku osobní důvody a že jednal z „božího příkazu“. Podle zdrojů agentury EFE netrpí žádnou psychickou poruchou a jeho čin byl patrně promyšlený.

Bolsonaro je podle průzkumů druhým nejsilnějším kandidátem pro volby, jejichž první kolo bude 7. října. Lídr průzkumů, exprezident Luize Inácio Lula da Silva byl však odsouzen za korupci a soud mu účast ve volbách zakázal. Bolsonaro má proto šanci první kolo vyhrát a postoupit do rozhodujícího kola druhého.

Jeho kampaň však závisí na přímém kontaktu s voliči, neboť podle brazilských zákonů má jeho okrajová strana pouze minimální vysílací čas pro předvolební spoty v televizi či rozhlase. Pokud by kvůli zdravotnímu stavu nemohl pokračovat v mítincích, mohlo by to podle médií ohrozit jeho dobrý volební výsledek.

Bolsonaro, který do politiky vstoupil koncem 80. let jako radní Ria de Janeiro, se prezentuje jako kandidát, který dá neurovnanou brazilskou politiku prorostlou korupcí do pořádku a řada lidí jej označuje za brazilského Trumpa. Kvůli svým mnohdy radikálním postojům čelí mimo jiné obviněním z rasismu. Je znám rovněž urážlivými výroky na adresu žen a veřejně obhajuje brazilskou diktaturu z let 1964 až 1985. Vystupuje rovněž proti sňatkům homosexuálů, které jsou v Brazílii legální již několik let.

Během kampaně upoutal pozornost jeho návrh, aby byli policisté, kteří zastřelí pachatele trestného činu, vyznamenáváni.

Reklama

Doporučované