Hlavní obsah

Kapela Kafka Band připomněla album Amerika klipem Jiu Jitsu Frau

Foto: Seznam Zprávy

Praha.

Reklama

21. 7. 2020 17:16

Kapela Kafka Band, která se pohybuje v literárním i v hudebním světě, připomněla své loňské album Amerika klipem ke skladbě Jiu Jitsu Frau.

Článek

Na střechách pražského Paláce Lucerna ho natočila režisérka Tereza Srbová, která si zahrála i hlavní roli společně s tanečníkem a hercem Davidem Boshem. Píseň pochází z alba inspirovaného stejnojmenným dílem spisovatele Franze Kafky. Klip vznikl pro Literární dům ve Stuttgartu.

„Možná poprvé v moderní literatuře se v Kafkově Americe objevují postavy silných, samostatných, sebevědomých žen. Jednu z nich potká i Karel Rossmann, hrdina knihy. Klára ho fascinuje. Když se k ní snaží přiblížit, zjistí, že na rozdíl od něj dobře ovládá jiu-jitsu. Flirt se změní v drsnou hru plnou svádění, agrese, násilí, temnoty, ale taky zvláštního humoru,“ uvedl spisovatel a zpěvák Jaroslav Rudiš z Kafka Band.

Text písně napsal Rudiš společně s německým producentem alba Alexandrem Riemenschneiderem. Ten stojí jako divadelní režisér za inscenacemi v divadle v Brémách podle Kafkových románů Zámek a Amerika, ve kterých kapela Kafka Band účinkovala.

Album Amerika vydal Kafka Band na jaře roku 2019 jako druhé album z plánované trilogie. Po první víceméně akustické nahrávce Zámek z roku 2014 se na Americe kapela posunula k současnému zvuku. Písničku Jiu Jitsu Frau do zkušebny přinesl Jaromír Švejdík alias Jaromír 99. „Byl to takový jemný švédský pop. Alexander to vzal a přenesl do Německa. Skladba potemněla a zdrsněla a nasála hodně z německé nové vlny,“ podotkl zpěvák Jaromír 99.

Kafka Band zveřejnil ze zatím poslední desky Amerika tři videa, včetně 3D klipu na skladbu People Get Lost. Ale teprve čtvrté video Jiu Jitsu Frau je bez animace a s herci. „Kafkova Amerika je příběhem velkého osamění. V našem klipu se mladý pár setkává na střeše nad Prahou. Jejich vztah je naplněný samotou a podivnou izolací a neschopností spolu komunikovat. To se snaží překlenout zvláštní hrou a bizarními zážitky. Jejich stíny je k sobě přitahují víc než slova,“ sdělila Srbová, kterou pro film objevil David Cronenberg ve snímku Východní přísliby. Jako režisérka natočila mimo jiné klipy pro kapely Priessnitz a Umakart. Pro obě kapely natáčel i kameraman Jiu Jitsu Frau Jan Baset Střítežský, který s Jaromírem 99 a Jaroslavem Rudišem spolupracoval na zfilmování jejich komiksu Alois Nebel.

Kafka Band, který vznikl v roce 2014, vystupuje zejména v zahraničí, dobře je přijímán v Německu. Současnou sestavu tvoří Rudiš, zpěvák Švejdík, kytarista a producent Dušan Neuwerth, baskytarista Libor Palucha, klávesista Jiří Hradil a bubeníci Zdeněk Jurčík a Tomáš Neuwerth.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované