Hlavní obsah

KLDR podle Pompea nadále vyrábí štěpný materiál, v otázce denuklearizace přesto zůstává optimistou

„Ano, je to tak... Ano, nadále vyrábějí štěpný materiál,“ odpověděl Pompeo na otázku demokratického senátora Eda Markeyho. (Video: AP, Reuters)

26. 7. 2018 7:19

Severokorejský režim Kim Čong-una nadále vyrábí štěpný materiál pro výrobu jaderných zbraní. Před americkým Kongresem to řekl ministr zahraničí Mike Pompeo. Šéf americké diplomacie podle svých slov přesto zůstává optimistický, jednání s Pchjongjangem od červnového setkání Kima s Donaldem Trumpem podle něj pokročila.

Článek

Severní Korea nadále vyrábí štěpný materiál pro výrobu jaderných zbraní. Členům zahraničního výboru Senátu amerického Kongresu to ve středu řekl ministr zahraničí Mike Pompeo. KLDR je podle něj nadále největší hrozbou pro bezpečnost Spojených států. Americký prezident Donald Trump se na nedávném summitu se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem dohodl na postupné denuklearizaci Korejského poloostrova.

„Ano, je to tak... Ano, nadále vyrábějí štěpný materiál,“ odpověděl Pompeo na otázku demokratického senátora Eda Markeyho. Na některé jiné otázky senátorů týkajících se Severní Koreje ale odpovědět odmítl. Například na ty, zda se KLDR nadále snaží vyvinout podmořské balistické střely či zda jaderný program Severní Koreje jako takový pokračuje.

Druhou z otázek Pompeo nezodpověděl podle svých slov vzhledem k tomu, že slyšení v Senátu je veřejné. Veřejné prohlášení k této otázce by totiž podle něj nepomohlo „při složitých jednáních s nelehkým protivníkem“. Celkově podle něj jednání s Pchjongjangem pokročila. „Přiznávám ale, že je před námi ještě zatraceně dlouhá cesta,“ dodal.

Pompeo zároveň zdůraznil, že americká diplomacie se vůči KLDR chová trpělivě, ale nedopustí, aby se „proces denuklearizace protahoval do nekonečna“. Trump je podle ministra nicméně nadále optimistický a přesvědčený, že denuklearizace Korejského poloostrova lze dosáhnout.

List The Washington Post (WP) s odvoláním na své zdroje přitom nedávno informoval, že je Trump naštvaný kvůli podle něj nedostatečnému pokroku v jednáních. „Severní Korea neodpálila raketu devět měsíců. Stejně tak žádné jaderné testy. Japonsko je šťastné, celá Asie je šťastná. Ale falešné zpravodajství říká, aniž by se mě zeptalo (vždycky anonymní zdroje), že jsem naštvaný, protože to nejde dostatečně rychle. Špatně, velmi šťastný!“ napsal Trump v reakci na článek WP na Twitteru.

Šéf americké diplomacie v Kongresu vypovídal po nedávném summitu Donalda Trumpa a ruského prezidenta Vladimira Putina. Ještě před vystoupením Pompeo tvrdě odsoudil anexi Krymu.

Při dotazech senátorů na podrobnosti prezidentského setkání se odpovědím vyhýbal a detaily z helsinského jednání nesdělil. Otázky se týkaly i toho, zda Trump Putinovi slíbil uvolnění či zrušení protiruských sankcí nebo zda hovořil o uznání krymské anexe.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené