Hlavní obsah

Kdo odhalil agenty? Co tají politici? Otázky, na které vláda dluží odpovědi

Foto: Bellingcat.com

Totožnost agentů Alexandra Miškina a Anatolije Čepigy je známá teprve od předloňska.

Reklama

19. 4. 2021 6:00

Seznam Zprávy přinášejí základní otázky kolem výbuchu ve Vrběticích a jeho vyšetřování, na něž politici dluží odpovědi.

Článek

Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli prohlásil, že chce odtajnit podrobné informace z vyšetřování výbuchu ve Vrběticích na Zlínsku, který podle policejního vyšetřování spáchali v roce 2014 dva důstojníci ruské rozvědky. „Vláda to projedná, vláda to odtajní a veřejnost si o tom může pak udělat obraz,“ řekl premiér pro server Lidovky.cz.

V mezinárodním skandálu, který v sobotu večer Babiš oznámil jen několika větami, jsou skutečně bílá místa. Částečně kvůli neúplným vyjádřením politiků, částečně kvůli nutnému utajení detailů vyšetřování - a některé podrobnosti policisté zkrátka nevědí.

Přesto: Seznam Zprávy sestavily tři okruhy otázek, které se nabízejí k vysvětlení.

1. Jak dlouho politici o skandálu vědí?

Premiér Babiš a ministr vnitra Jan Hamáček v sobotu večer oznámili, že Rusové stojí za vrbětickým výbuchem a že Česko kvůli tomu vyhostí 18 ruských diplomatů, ve skutečnosti špionů. Zásadní informace prý dostali den předtím.

Jenže to podle informací Seznam Zpráv a dalších médií měli premiér a další vybraní ministři o aféře vědět déle než týden. Během té doby přitom stačil ministr a šéf ČSSD Hamáček vyměnit ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), kritického vůči Rusku, a ke spokojenosti Hradu oznámit, že poletí do Moskvy jednat o dodávkách vakcíny Sputnik V.

To znamená, že tohle všechno se odehrálo v době, kdy už vedení státu o ruské sabotáži vědělo. Hamáček o tom nejprve během víkendu odmítal mluvit, až v neděli vysvětloval, že mělo jít o krytí celé akce. Informace o cestě do Moskvy byla podle něj falešně vypuštěná, aby Rusové nezavětřili, že česká policie rozkryla jejich akci.

„Po dohodě v rámci služeb a bezpečnostní komunity se zvolilo několik postupů, jak zajistit, že ta věc proběhne bez problémů a že zájmy České republiky budou ochráněny, a svou roli v tom hrála i ta cesta do Moskvy. Víc už říct nemůžu a jenom odkazuju na stanovisko rozvědky, která řekla, že také nemůže komentovat konkrétní informace, nicméně že moje osoba v té věci hrála zásadní a pozitivní roli,“ řekl Hamáček v neděli večer v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

Jenže Babiš zároveň ve stejnou dobu tuhle Hamáčkovu verzi nepotvrdil. Na přímý dotaz České televize, zda šlo jen zastírací manévr, premiér uvedl: „Já jsem mu tu cestu nedoporučil a my jsme se zkrátka domluvili, že ji nerealizuje.“ Na opakovaný dotaz, zda se tedy Hamáček opravdu do Ruska chystal, Babiš jen pronesl: „Já to moc nechci komentovat.“

2. Co se ve Vrběticích vlastně stalo? A proč?

Tady zřejmě narazíme na fakt, že podstatná část vyšetřování podléhá utajení. Přesto, když tedy Babiš hovořil o zveřejnění podrobností: není jasné, jak vlastně v říjnu a prosinci roku 2014 došlo k výbuchům. Jak ruští agenti s moldavským a tádžickým pasem dokázali způsobit explozi, která na pět let zaměstnala pyrotechniky - tak dlouho trvalo odstraňování následků. A která navíc zabila, jak zdůraznil v sobotu Babiš, dva nevinné lidi, otce od rodin.

Podle informací Seznam Zpráv policie pracuje s verzí, že Rusové v areálu skladu nastražili nějaký nášlapný výbušný systém. A že ho aktivovali právě ti dva pracovníci. Firma Imex Group ale popírá, že by se do skladu (kde je vyžadována přísná evidence kvůli bezpečnosti) tito dva agenti oficiálně dostali. „Nikdo, tím méně muži, jejichž fotografie jsou zveřejňovány, se neohlásil, a pokud byl v areálu, tak bez vědomí společnosti,“ reagoval advokát firmy Radek Ondruš.

Ministr vnitra Hamáček v neděli v České televizi řekl, že první, říjnový výbuch, byl vlastně nepovedenou akcí. A to je další zatím nezodpovězená otázka: Čeho chtěli Rusové zničením zbraní dosáhnout a jaký sledovali cíl. Správně měly zbraně a munice podle Hamáčka explodovat až při transportu do Bulharska, kde chtělo Rusko zabránit přeprodeji zboží dál. Zřejmě do Sýrie nebo na Ukrajinu.

3. Kdy policie odhalila, že jde o rozvědčíky?

Hlasy, které zpochybňují akci českých tajných služeb a Národní centrály proti organizovanému zločinu, nyní zní: A proč ty pachatele odhalují teď? Po sedmi letech od exploze?

Vysvětlení je, že totožnost agentů Alexandra Miškina a Anatolije Čepigy je známá teprve od předloňska. Investigativní server Bellingcat tehdy vypátral, že pravděpodobní traviči Alexeje Skripala v Británii jsou elitní ruští rozvědčíci, speciálně vycvičení na ty nejdůležitější operace. Zveřejnil také jejich fotografie. To znamená, že od téhle chvíli mohly mít české bezpečnostní složky první informace o jejich pravé identitě. Nebo mohly dostat už dříve varování od zahraničních tajných služeb.

Každopádně česká policie za roky vyšetřování neinformovala o průběžných výsledcích, kolem pátrání po příčinách výbuchu stále panovalo zvláštní ticho: všichni se tak nějak smířili s tím, že příčina explozí je záhadná - i odborníci říkali, že tento druh munice, jaký vyletěl do povětří ve Vrběticích, sám od sebe jen tak nevybouchne.

Reklama

Doporučované