Hlavní obsah

KLDR měla odmítnout americký návrh na odzbrojení

Reklama

8. 8. 2018 22:55

Severokorejci měli dostat od americké vlády návrh na odzbrojení, který ale odmítli. Informaci přinesl americký zpravodajský server Vox, který se odvolává na osoby, které byly přítomné jednání.

Článek

Americká vláda předložila severokorejskému vedení návrh harmonogramu jaderného odzbrojení, ale Pchjongjang plán opakovaně odmítl. Napsal to dnes americký zpravodajský server Vox s odvoláním na osoby, které se vyjednávání zúčastnily. Návrh během minulých dvou měsíců severokorejskému vedení předložil ministr zahraničí USA Mike Pompeo.

KLDR měla podle časového plánu v průběhu šesti až osmi měsíců předat 60 až 70 procent svých jaderných hlavic Spojeným státům nebo některé třetí zemi, píše Vox. Podle serveru není jasné, zda za to Washington Severní Koreji nabídl jiné ústupky kromě uvolnění sankcí nebo vyřazení ze seznamu států podporujících terorismus.

Pompeo údajně plán předložil vysokému představiteli severokorejské komunistické strany a bývalému šéfovi tajné služby KLDR Kim Jong-čcholovi, s nímž se několikrát sešel. Nikdy ale s plánem nepochodil.

Severní Korea podle serveru Vox ani Spojené státy neinformovala o počtu svých jaderných bomb. Pokud by tedy Pchjongjang s návrhem na odevzdání 60 až 70 procent své jaderné munice souhlasil, nelze dodržení takového závazku ověřit. Prvořadým úkolem Pompea proto nyní je zjistit přesné údaje o stavu severokorejského jaderného arzenálu, napsal server.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované