Hlavní obsah

KLDR znovu nevyšel test balistické střely. Celkem už osmkrát

 

Reklama

20. 10. 2016 10:36

Raketa podle informací jihokorejské armády vybuchla krátce po startu.

Článek

Severní Korea dnes podnikla další neúspěšný pokus odpálit balistickou raketu z odpalovacího střediska v blízkosti města Kusong na severozápadě KLDR. Odpálení rakety zaznamenalo jako první Severoamerické velitelství protivzdušné obrany (NORAD), podle nějž šlo o střelu středního doletu Musudan. KLDR raketu odpálila jen několik hodin poté, co v USA jednali američtí a jihokorejští představitelé o možných reakcích na severokorejské hrozby.

Test potvrdila také jihokorejská armáda, podle níž raketa explodovala krátce po startu. Mluvčí amerického ministerstva obrany Gary Ross uvedl, že Spojené státy pokus o odpálení rakety odsuzují a dodal, že americká vláda tuto záležitost předloží OSN. Raketové testy prováděné KLDR porušují rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

Americký ministr obrany Ashton Carter a šéf americké diplomacie John Kerry ve Washingtonu ve středu jednali s jihokorejskými protějšky o aktuální severokorejské hrozbě. Carter při této příležitosti KLDR varoval, že USA na jakýkoli útok na americké spojence či použití jaderných zbraní drtivě odpoví. Kerry dodal, že Washington chce nasadit dříve přislíbený protiraketový systém THAAD v Jižní Koreji co nejdříve.

Z osmi pokusů vyšel jeden

Předchozí, rovněž neúspěšný test rakety Musudan provedla KLDR v sobotu; také tato střela explodovala krátce po odpalu. Pchjongjang doposud testoval střelu tohoto typu osmkrát za posledních sedm měsíců, pouze jednou byla ale zkouška částečně úspěšná.

Raketa Musudan má teoreticky dolet 2500 až 4000 kilometrů, což znamená, že by měla být schopna ohrozit kromě Japonska a Jižní Koreje i americké vojenské základny na tichomořském ostrově Guam.

Po pěti nezdařených testech se severokorejské armádě letos v červnu podařilo odpálit střelu Musudan do vzdálenosti 400 kilometrů. Raketa přitom dosáhla výšky 1000 kilometrů, což ukázalo, že Pchjongjang udělal pokrok ve svém raketovém programu.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované