Hlavní obsah

Knihovní centrum v Pardubicích otevřelo expozici o básníku Petru Kabešovi

Foto: Seznam Zprávy

.

Reklama

21. 9. 17:11

Knihovní centrum U Vokolků v Pardubicích otevřelo výstavu věnovanou básníku Petru Kabešovi. Na podobě expozice se podílela překladatelka Anna Kareninová, básníkova manželka.

Článek

„Splácíme tím určitý dluh odkazu Petra Kabeše, ale také sami sobě. Básně Petra Kabeše totiž stojí za to, abychom je znovu objevovali. Jeho generace doplatila na svou otevřenost a názorovou pevnost a do učebnic se dostala až po sametové revoluci,“ řekl náměstek hejtmana Roman Línek.

Anna Kareninová darovala knihovně například Kabešův starý kufříkový psací stroj, záznamy básníkových textů, vysokoškolské diplomy z ekonomie nebo výkaz o studiu. Na fotografiích je Petr Kabeš zachycen třeba v maringotce, kde sloužil jako noční hlídač, ve svém skrovném ateliéru v podkroví domu v Celetné ulici v Praze nebo při přebírání Státní ceny za literaturu v roce 2003 z rukou ministra kultury Pavla Dostála.

„Je pravda, že někdy je potřeba k porozumění Petrovým básním trochu dozrát. Nedávno mi říkala Věra Kunderová, že se k jeho textům vrátila po letech a najednou mu úplně rozumí a jsou si spřízněni. A to je na tom jeho díle trvalé,“ řekla Kareninová.

Expozice bude mít i svou zvukovou stopu, zazní dochované nahrávky, na kterých autor čte své básně. „Také připravujeme didaktické materiály pro učitele a pořady pro školní mládež, kam bychom tohoto autora rádi zařadili,“ řekla ředitelka krajské knihovny Radomíra Kodetová.

Básník Petr Kabeš byl od poloviny 60. let šéfredaktorem časopisu Sešity, fungoval do roku 1969, kdy jeho vydávání bylo zastaveno. Byl také spolutvůrcem Slovníku českých spisovatelů, poprvé vyšel v Sixty-Eight Publishers u manželů Škvoreckých v Kanadě v roce 1982.

Po absolvování gymnázia v Pardubicích vystudoval Vysokou školu ekonomickou a krátce pracoval v oboru vědeckých informací. Po roce 1971 byl zaměstnán jako plavčík, výčepní, noční hlídač a především pozorovatel počasí na hoře Milešovka v Českém Středohoří. Po podpisu Charty 77 se živil jako stavební dělník, noční hlídač a čerpař a studnař podniku Agrostav.

V 70. a 80. letech se podílel na redigování sborníků a periodik pro samizdat. Na konci života v letech 1998 až 2002 Kabeš uspořádal a přepracoval celé své básnické dílo do čtyřsvazkového konvolutu Pěší věc a jiné předpokoje, Krátké letní procesy, Kámen ze srdce, Těžítka, ta těžítka.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované