Hlavní obsah

Koalice proti Babišovi: Když na sebe narážejí ega a ješitnost. Mužů, ne žen

Reportéři Seznamu: S Václavem Dolejším o politice a možném spojenectví stran liberální pravice proti Babišovi. (Video: Jan Hrubeš)

 

Reklama

16. 7. 2019 11:40

Pokud se vládní krize vyhrotí a země vykročí k předčasným volbám, mohl by se Andrej Babiš a jeho hnutí ANO utkat s novým protivníkem. Poprvé od sněmovních voleb mluví liberální pravice o tom, že do příštího volebního klání půjde společně. Je to ovšem alespoň trochu reálné? Otázky pro politického reportéra Seznamu Václava Dolejšího.

Článek

Slova politiků z ODS, STAN či TOP 09 o společném projektu jsou zatím v zárodku. „Když jsem o tom s jednotlivými představiteli stran mluvil, dohoda by spočívala v tom, že by se voličům předem deklarovalo, kdo za celý blok bude v případě volebního vítězství premiérem, kdo třeba ministrem financí, zahraničí, zkrátka kdo by držel klíčová místa ve vládě,“ popisuje reportér Václav Dolejší. „Premiérem by nepochybně byl Petr Fiala coby představitel nejsilnější z opozičních stran.“

Podle tohoto klíče by se sestavovala kandidátka. A také se dopředu voličům řeklo, jaké kroky by taková vláda prosazovala.

Jde už o domluvený „jízdní řád“, nebo spíše přání několika jedinců? „Úplně reálné obrysy to nemá, spíše si to mezi sebou říkají,“ potvrzuje Dolejší. „A zároveň říkají, že jde o záležitost na dlouhé měsíce jednání, že to opravdu není jednoduché. Protože na sebe narážejí především velká ega jednotlivých mužů v těch stranách, méně žen.“

Svou roli kromě ega a ješitnosti hrají podle reportéra také staré křivdy. „Ty největší jsou asi spojené s Miroslavem Kalouskem. Vznik TOP 09 a Kalouskova role v ní je problémem pro lidovce, kteří mu nemohou zapomenout, že před deseti lety utrhl část jejich strany a odešel zakládat TOP 09,“ doplňuje Dolejší.

Kalousek ovšem veřejně řekl, že v žádné další vládě už sedět nechce. Jde o gesto, které by mohlo uspokojit případné spojence z jiných partají? „Nevím, zda to myslí vážně. Ale fakt, že se postavil za nového kandidáta na předsedu TOP 09 senátora Tomáše Czernína, z něj v očích mnoha dělá Kalouskova člověka. I z TOP 09 jsou slyšet hlasy, že Miroslav Kalousek chce partaj dál řídit přes Czernína.“

Občanským demokratům zase vadí současný předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, který je přeběhlíkem z ODS. „Je tam zkrátka spousta různých větších či menších bariér, které spolupráci brání. Ženy v jednotlivých stranách, s nimiž jsem mluvil – typově Miroslava Němcová nebo Markéta Pekarová Adamová, se přes to dokážou přenést. Ale muži o tom sice mluví, jak by se měly strany proti Babišovi spojit, ale reálně v tom neudělali nic.“

Jaký by mohl být zájem voličů o společný projekt? A jak si stojí Piráti, mají o spolupráci zájem? Odpovědi v rozhovoru investigativní novinářky Sabiny Slonkové s Václavem Dolejším v úvodním videu.

Interview je součástí pořadu Reportéři Seznamu, který můžete v premiéře sledovat každé pondělí od 20:30 na TV Seznam. Anebo si jej můžete pustit ze záznamu níže.

Jak naladit Televizi Seznam? Praktický návod ZDE.

A sledujte nás také na Facebooku.

Reportéři Seznamu, 8. 7. 2019: Jak zakleknuté firmy porážejí stát. Hořká tečka případu Rath. Milion chvilek na prázdninách. A koalice proti Babišovi. (Video: Jan Hrubeš)

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované