Hlavní obsah

Komerční bance se propadl zisk o čtvrtinu

Foto: Seznam.cz

Ilustrační foto.

Reklama

6. 5. 10:12

Výsledky jsou vzhledem k situaci uspokojivé, komentoval meziroční propad zisku šéf banky Jan Juchelka. Bankéři z KB potvrzují trend – lidé si hodně půjčují na bydlení a také spoří.

Článek

Komerční bance klesl v prvním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 24,9 procenta na dvě miliardy korun. Čisté provozní výnosy byly v prvních třech měsících nižší o 5,3 procenta, dosáhly 7,4 miliardy korun. Provozní náklady klesly o 1,5 procenta na 4,3 miliardy korun. Banka, jejímž většinovým vlastníkem je francouzská Société Générale, zveřejnila neauditované konsolidované výsledky na svém webu.

„Navzdory zjevným dopadům pandemického prostředí jsou celkové výsledky Komerční banky za první čtvrtletí uspokojivé a některé oblasti, jako je poskytování úvěrů na bydlení, nebo služby klientům v oblasti dluhových kapitálových trhů, překročily očekávání,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel Jan Juchelka.

Úvěry klientům se meziročně zvýšily o čtyři procenta na 694,7 miliardy korun. Půjčky na bydlení poskytované Komerční bankou a její stavební spořitelnou Modrá pyramida stouply o 8,7 procenta. Z toho objem hypoték KB narostl o 7,2 procenta na 248,7 miliardy korun a Modrá pyramida vykázala růst portfolia o 14,9 procenta na 66,1 miliardy korun. Naproti tomu objem spotřebitelských úvěrů se snížil o 1,8 procenta na 38,4 miliardy korun. Objem úvěrů podnikům a jiným subjektům vzrostl meziročně o 0,6 procenta na 341,5 miliardy korun.

Vklady klientů stouply o 10,1 procenta na 985,7 miliardy korun. Vklady občanů v KB se zvýšily meziročně o 15,7 procenta na 339,4 miliardy korun. Depozita v Modré pyramidě se snížila o půl procenta na 60,5 miliardy korun. Vklady korporátních a podnikatelských klientů vzrostly o 7,5 procenta na 568,3 miliardy Kč.

Pokles provozních výnosů byl podle banky způsoben snížením úrokových příjmů, v důsledku výrazného meziročního poklesu tržních úrokových sazeb v souvislosti s ekonomickými dopady pandemické krize, včetně snížení základní měnově politické sazby ČNB z 2,25 procenta na 0,25 procenta mezi březnem a květnem 2020. Čisté úrokové výnosy se snížily o 14,4 procenta na pět miliard korun, čisté poplatky a provize stouply o 1,6 procenta na téměř 1,4 miliardy korun a čistý výsledek z finančních operací ve výši jedné miliardy korun byl meziročně vyšší o 70,1 procenta s tím, jak volatilita na trzích a emise dluhových nástrojů zvedaly poptávku klientů po zajištění finančních rizik, uvedla banka.

Provozní náklady klesly i přesto, že náklady na příspěvky do Fondu pro řešení krize a Fondu pojištění vkladů stouply o 7,1 procenta. Osobní náklady byly nižší o šest procent, dosáhly 1,8 miliardy korun, když průměrný počet zaměstnanců klesl o 4,3 procenta na 7820.

Konsolidovaný regulatorní kapitál pro výpočet kapitálové přiměřenosti ke konci března dosahoval 100,5 miliardy korun. Kapitálová přiměřenost činila 22,5 procenta. Poměr úvěrů a depozit byl ve výši 68,9 procenta.

Výroční valná hromada KB, která se konala v dubnu, v souladu s pokyny České národní banky opět souhlasila s převodem celého zisku roku 2020 na účet nerozděleného zisku minulých let. Představenstvo je připraveno ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku svolat mimořádnou valnou hromadu, která rozhodne o rozdělení dividend v objemu schváleném ČNB.

Banka je mateřskou společností Skupiny KB a součástí mezinárodní skupiny Société Générale. Patří mezi přední bankovní instituce v Česku i v regionu střední a východní Evropy. Hlavním akcionářem KB je francouzská Société Générale s podílem 60,35 procenta.

UniCreditu zisk vzrostl

Výsledky zveřejnila také česká a slovenská UniCredit Bank. Ta vykázala v letošním prvním čtvrtletí čistý zisk 980 milionů korun, tedy 38 milionů eur, což je meziroční nárůst o čtyři procenta. Vyplývá to z informací, které zveřejnila mateřská společnost banky.

Objem vkladů UniCredit Bank stoupl meziročně o 6,7 procenta na 446,3 miliardy korun. Objem poskytnutých úvěrů se zvýšil o 5,2 procenta na 454,1 miliardy korun.

UniCredit Bank zahájila činnost na českém trhu v listopadu 2007. Vznikla integrací HVB Bank a Živnostenské banky. UniCredit Bank má v Česku a na Slovensku více než 750 000 klientů.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované